معترضان در فرانسه خواهان لغو قانون جدید شدند

صبح کابل
معترضان در فرانسه خواهان لغو قانون جدید شدند

معترضان در فرانسه در اعتراض به لت‌و کوب یک فرد سیاه‌پوست توسط پولیس این کشور و تصویب قانون امنیتی جدید در مورد ممنوعیت عکاسی یا فلم‌برداری ماموران پولیس هنگام اجرای وظیفه، در شهرهای مختلف این کشور، تجمع کردند.

معترضان در فرانسه روز شنبه(۸ قوس/ ۲۸ نوامبر)، به خاطر ماده‌ی ۲۴ قانون جدید امنیتی  و لت‌وکوب یک فرد سیاه‌پوست از سوی ماموران پولیس این کشور، دست به تظاهرات زدند.

یک فرد سیاه‌پوست به نام مایکل زکلر که تهیه‌کننده‌ی موسیقی است، توسط سه افسر پولیس لت‌وکوب شده و تصاویر آن روز پنج‌شنبه (۶ قوس/۲۶ نوامبر) در شبکه‌های اجتماعی پخش شد.

روز جمعه، امانوئل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه در پیوند به این قضیه، واکنش نشان داد و از یک طرح برای مقابله‌ی موثر با همه انواع تبعیض خبر داد.

بر اساس ماده‌ی ۲۴ قانون جدید امنیتی فرانسه که هفته‌ی گذشته از سوی مجلس نمایندگان این کشور، تصویب شد و حالا منتظر تصویب مجلس سنا این کشور است؛ کسانی که تصاویر پولیس را در هنگام اجرای وظیفه هم‌رسانی کنند، یک سال حبس و ۴۵ هزار یورو جریمه می‌شوند.

بر اساس گزارش رسانه‌های فرانسوی، حدود ۴۶ هزار نفر روز شنبه، در شهرهای پاریس، بودو، لیل، مون پلیه و نانت در اعتراض به این قانون تظاهرات کردند.

پولیس فرانسه برای متفرق‌کردن معترضان در پاریس، از گاز اشک‌آور استفاده کرد. پولیس فرانسه از مجروح شدن ۲۰ مامور پولیس و بازداشت ۴۶ معترض خبر داده است.

در همین حال، جان کستکس، نخست‌وزیر فرانسه، اعلام کرده است که کمیسیونی را برای بازنویسی و  تغییر ماده‌ی ۲۴ قانون جدید امنیتی این کشور به زودی تشکیل خواهد داد.