اعتراض‌های خونین در میانمار؛ تا اکنون بیش از ۵۰۰ معترض کشته شده‌اند

صبح کابل
اعتراض‌های خونین در میانمار؛ تا اکنون بیش از ۵۰۰ معترض کشته شده‌اند

شمار قربانیان اعتراض‌های اخیر علیه کودتای نظامی در میانمار، به بیش از ۵۰۰ تن رسیده است.

خبرگزاری رویترز، روز دوشنبه (۹ حمل/ ۲۹ مارچ)، به نقل از انجمن حامی زندانیان سیاسی میانمار، گزارش داده است که تا اکنون ۵۱۰ تن از معترضان جان باخته‌اند.

بر اساس گزارش، تنها در اعتراضات روز دوشنبه، ۱۴ معترض در تیراندازی پولیس کشته شده‌اند.

رویترز نوشته است که نیروهای نظامی میانمار در شهر یانگون، بزرگ‌ترین شهر این کشور، از تفنگ و به احتمال زیاد یک نوع نارنجک‌انداز، در برابر معترضان استفاده کرده‌اند.

شمار قربانیان اعتراض‌ها علیه کودتای نظامی در میانمار، در حالی به بیش از ۵۰۰ نفر رسیده که تنها در آغاز هفته‌ی جاری، بیش از ۱۱۰ تن از معترضان به شمول یک کودک کشته شدند.

در همین حال، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، از کشورهای عضو این سازمان خواسته است که صف‌آرایی واحدی علیه نظامیان و ارتش میانمار شکل بدهند.

آقای گوترش که روز دوشنبه (۹ حمل/ ۲۹ مارچ)، در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، گفت که تشدید خشونت‌ها علیه معترضان در میانمار غیرقابل قبول است.

خشونت‌‌های اخیر نظامیان و ارتش میانمار که قدرت را در این کشور در دست دارند، واکنش‌های تندی را به دنبال داشته است.

چین خواستار خویشتن‌داری طرف‌ها شده و روسیه نیز در حالی که به دنبال تحکیم روابط نظامی با میانمار است، از کشته شدن شهروندان این کشور ابراز نگرانی کرده است.

فرانسه خشونت‌های اخیر در میانمار را مرگ‌بار خوانده و امریکا آن را آزاردهنده دانسته و یک قرارداد تجاری با این کشور را به حالت تعلیق در آورده است.

بریتانیا خواستار نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد وضعیت جاری در میانمار شده و قرار است این نشست روز چهارشنبه (۳۱ مارچ) برگزار شود.