واکنش‌ها به حملات روسیه بر اوکراین؛ جهان از تلفات فاجعه‌باری این جنگ هشدار داد!

صبح کابل
واکنش‌ها به حملات روسیه بر اوکراین؛ جهان از تلفات فاجعه‌باری این جنگ هشدار داد!

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه بامداد روز پنج‌شنبه -۲۴ فبروری-، از آغاز عملیات نظامی این کشور در منطقه‌ی دونباس شرقی اوکراین خبر داد.

 پوتین از سربازان اوکراین خواست که سلاح‌های شان را زمین بگذارند و هم‌چنان خطاب به کشورهای جهانی نیز، هشدار داده است که هرگونه مداخله‌ی قدرت‌های خارجی علیه روسیه، با پاسخ «فوری» روبه‌رو خواهد شد.

حملات روسیه بر موجی از واکنش‌های گسترده‌ی جهانی مواجه شده است. در نخستین ساعت‌های این حمله، مقام‌های ارشد اوکراینی گفتند که روسیه زیر‌ساخت‌های این کشور را هدف حملات موشکی قرار داده است.

در همین حال، ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین در نشست خبری، اعلام کرد که همه‌ی روابط دیپلماتیک این کشور را با روسیه قطع شده است.

بر اساس معلومات رهبری اردوی اوکراین،  تا هنوز ۵۰ «اشغالگر روسی» در خط مقدم جبهه کشته شدند. پیش‌تر نیز رسانه‌های خارجی، گزارش داده اند که تا هنوز ۴۰ سرباز و ۱۰ غیرنظامی اوکراین و ۵۰ سرباز روسی در این حملات کشته شدند، ده‌ها تن دیگر نیز زخم برداشته اند.

حمله‌ی روسیه به اوکراین تا این جای کار با واکنش‌های شدید جهانی روبه‌رو شده است.

جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا در واکنش به این حملات، گفته است که روسیه مسؤول مرگ و ویرانی‌ها در اوکراین خواهد بود. او اطمینان داده است که امریکا و متحدانش پاسخ قاطعی به روسیه خواهد داد و مسکو را پاسخ‌گو می‌کند.

شورای امنیت سازمان ملل نیز، در واکنش به حمله‌ی روسیه به اوکراین، نشست اضطراری در نیویورک تشکیل داد. آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، از روسیه خواست که خویشتن‌داری به خرج دهند و دو طرف باید آتش‌بس کنند.

سرگی کیسلیسا، سفیر اوکراین در سازمان ملل امروز در نشستی در مقر سازمان ملل دایر شده بود خطاب سفیر روسیه در این سازمان، گفت: «هیچ برزخی برای جنایت‌کاران جنگی وجود ندارد، آن‌ها مستقیما به جهنم می‌روند جناب سفیر.»

همین‌گونه اورزولا فون درلاین، رییس کمیسیون اتحادیه‌ی اروپا نیز حملات روسیه را وحشیانه خواند و قول داده که پایه‌ی اقتصادی روسیه و ظرفیت آن برای مدرن‌سازی را تضعیف می‌کند.

خانم فون‌درلاین، گفت: «ما دارایی‌های روسیه در اتحادیه‌ی اروپا را مسدود و دست‌رسی بانک‌های روسی به بازارهای مالی اروپا را متوقف خواهیم کرد.»

امانویل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه در یک تویتی، گفته است که کشورش حملات روسیه بر اوکراین را شدیدا محکوم می‌کند. او از روسیه خواست که فورا حملات نظامی خود را متوقف کند.

بریتانیا نیز، گفته است که فشارهای اقتصادی شدیدی بر روسیه اعمال خواهد کرد.

با این همه، وزیر خارجه‌ی اوکراین، گفته است: «پوتین حمله کرد؛ اما هیچ‌کسی فرار نمی‌کند. اردو، دیپلومات‌ها و همه کار می‌کنند. اوکراین از خود دفاع خواهد کرد. اوکراین برنده خواهد شد. واقعیت در مورد تجاوز پوتین را در کشور تا شریک کنید و از کشور تان بخواهید تا به طور فوری عمل کند.»