مجلس نمایندگان ایران ارتش امریکا را سازمان تروریستی اعلام کرد

صبح کابل
مجلس نمایندگان ایران ارتش امریکا را سازمان تروریستی اعلام کرد

مجلس نمایندگان ایران، روز سه‌شنبه (۱۷ جدی) طرح اقدام متقابل در برابر تروریستی خوانده شدن سپاه از سوی ایالات متحده‌ی امریکا را تصویب کرد.

بر اساس این طرح، تمام اعضای پنتاگون، شرکت‌ها و مؤسسات وابسته به آن و فرماندهان و عاملان کشته شدن قاسم سلیمانی، به همراه فرماندهی کل نیروهای امریکا در خاورمیانه، شرق افریقا و آسیای مرکزی تحت نام سنتکام، از سوی ایران تروریست قلمداد می‌شوند.

اعضای مجلس نمایندگان ایران، به این طرح رأی موافق داده اند.

نیروهای امریکایی، صبح روز جمعه (۱۳ جدی) به دستور دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا، قاسم سلیمانی، فرمانده‌ی نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران را در جاده‌ی میدان هوایی بغداد کشتند.

کشته شدن قاسم سلیمانی با واکنش تند مقام‌های ایران مواجه شد. محسن رضایی، از فرماندهان پیشین سپاه پاسدران ایران و دبیر برحال تشخیص مصلحت نظام این کشور، در برگه‌ی تویتر خود نگاشته است که انتقام سختی از امریکا، گرفته خواهد شد.

جواد ظریف، وزیر خارجه‌ی ایران، گفته است که امریکا مسؤول این جنایت بود و باید منتظر پیامدهای آن باشد. آقای ظریف، کارنامه‌های این فرمانده‌ی سپاه را در پیکار با گروه داعش، النصره و القاعده، ستودنی خوانده است.

روسیه نیز این اقدام امریکا را بی‌باکانه و خطرناک توصیف کرده است. این رویداد، در امریکا نیز واکنش های متفاوتی در پی داشته است. نانسی پلوسی، رهبر دموکرات‌های امریکا، این اقدام را خودسرانه خوانده و تأکید کرده است که باید مسائل این چنینی، با اجازه‌ی کنگره انجام شود.

با این حال، حکومت افغانستان تأکید کرده است که ایران و امریکا، هر دو روابط خوبی با افغانستان دارند و از همین‌رو، به هیچ‌وجه از خاک افغانستان، علیه کشور دیگری استفاده نخواهد شد.