ده افسر بازنشسته‌ی نیروی دریایی ترکیه به دلیل انتقاد از دولت بازداشت شدند

صبح کابل
ده افسر بازنشسته‌ی نیروی دریایی ترکیه به دلیل انتقاد از دولت بازداشت شدند

مقام‌های ترکیه، از بازداشت ۱۰ افسر بازنشسته‌ی نیروی دریایی این کشور به دلیل نشر یک نامه‌ی سرگشاده در انتقاد از طرح رجب طیب اردوغان مبنی بر ایجاد کانال استانبول، خبر داده‌اند.

این افراد، روز دوشنبه (۱۶ حمل/۵ اپریل)، پس از آن بازداشت شدند که یک نامه‌ی انتقادی با امضای ۱۰۳ افسر بازنشته‌ی ارتش علیه دولت، امضا به و نشر رسید.

دادستان کل انقره، اعلام کرده است که قصد بازداشت چهار افسر دیگر را نیز داشته؛ اما به دلیل کهولت سن از بازداشت‌ آن‌ها خودداری شده است.

افراد بازداشت‌شده‌، به توطئه علیه امنیت ملی و قانون اساسی ترکیه متهم اند. نشر این نامه از سوی آن‌ها، شبیه اقدام کودتای ارتش این کشور علیه دولت خوانده شده است.

در نامه‌ی سرگشاده‌ای که از سوی ۱۰۳ افسر بازنشسته ارتش امضا و به نشر رسیده، از ایجاد یک کانال در شمال استانبول به جای تنگه‌ی بسفر، هشدار داده شده است. این افسران بازنشسته، ایجاد کانال در شمال استانبول را خلاف پیمان مونترو دانسته‌اند.

پیمان مونترو یک پیمان بین‌المللی تجاری میان ترکیه و قدرت‌های جهانی است که در سال ۱۹۳۶ امضا رشد و هدف آن این بود که ترکیه بر حمل و نقل کالا از تنگه‌ی بسفر نظارت کند؛ اما با ایجاد کانال استانبول، این پیمان نقض خواهد شد.

در همین حال، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه‌ی ترکیه، گفته است که کانال جدید استانبول با پیمان مونترو هیچ ارتباطی ندارد و فشارها علیه دولت از سوی افسران، غیرقابل قبول است.

از سویی دیگر، شماری از رهبران اتحادیه‌ی اروپا قرار است روز سه‌شنبه (۱۷ حمل)، به ترکیه سفر کنند و در مورد روابط اقتصادی و چگونگی از حمایت از پناه‌جویان، با رییس‌جمهور این کشور دیدار داشته باشند.

سفر رهبران ترکیه در حالی انجام می‌شود که روابط ترکیه با اتحادیه اروپا در یک سال گذشته به دلیل دخالت انقره در درگیری‌های سوریه، عراق، لیبا، قره‌باغ و استخراج گاز از آب‌های یونان و قبرس شرق مدیترانه و بی‌توجهی به پناه‌جویان، پر تنش بوده است.

ترکیه تلاش دارد که روابط خود را با اتحادیه‌ی اروپا بهتر بسازد و این کشور یکی از نامزدان رسمی عضویت در این اتحادیه است و پیش از این، رجب طیب اردوغان برای حل بحران مهاجرت، شرط گذاشته بود که مذاکرات برای عضویت ترکیه را آغاز کند.