بیش از ۵۰۰ معترض از سوی پولیس روسیه بازداشت شدند

صبح کابل
بیش از ۵۰۰ معترض از سوی پولیس روسیه بازداشت شدند

پولیس روسیه، از بازداشت بیش از ۵۰۰ نفر در اعتراضات هواداران آکلسی ناوالنی در شهرهای مختلف این کشور خبر داده است.

به نقل از یورونیوز، هزاران نفر روز یک‌شنبه (۱۲ دلو/ ۳۱ جنوری) در بیش از ۳۰ شهر روسیه به حمایت از آلکسی ناوالنی، مخالف سرسخت ولادیمیر پوتین، اعتراض کردند که بیش از ۵۰۰ نفر آن‌ها بازداشت شده‌اند.

هزاران نفر در حالی در شهرهای مختلف روسیه دست به تظاهرات زدند که پولیس این کشور برپایی تظاهرات را غیرقانونی خوانده و محدویت‌های رفت‌وآمد وضع کرده بود.

اعتراض کنندگان، با وجود سردی هوا که در بعضی شهرها تا منفی ۴۲ درجه‌ی سانتیگراد رسیده است، به جاده‌ها آمدند و علیه پوتین، رییس‌جمهور روسیه شعار سردادند و خواستار رهایی ناوالنی شدند.

این دومین اعتراض هواداران آلکسی ناوالنی پس از بازداشت او در روسیه است. در نخستین اعتراض‌ها که هفته‌ی پیش در شهرهای روسیه برپا شده بود، بیش از چهار هزار نفر بازداشت شدند.

به دنبال نخستین اعتراض‌ها، پولیس این کشور شماری از نزدیکا ناوالنی را بازداشت کرد که لولیا ناوالنی، همسر آلکسی ناوالنی، پس از ساعتی آزاد شد و حالا او و برادر ناوالنی در حبس خانگی به سر می‌برند.

اعتراض‌ها در حالی شدت گرفته که قرار است دادگاه آلکسی ناوالنی، هفته‌ی آینده در این کشور برگزار شود و از اتهامات تازه‌ای که علیه او وارد شده دفاع کند.

وکیل آقای ناوالنی به رسانه‌ها گفته است که دادگاه او به دلیل نقض محکومیت سه‌ونیم سال حبس تعلیقی او برگزار می‌شود و احتمال دارد که دادگاه دوونیم سال حبس قطعی برای او صادر کند.

آلکسی ناوالنی که یکی از مخالفان سرسخت حکومت روسیه و پوتین به شمار می‌رود، دو هفته پیش، زمانی که از آلمان به این کشور بازگشت، در فرودگاه مسکو به اتهام نقض محکومیت حبس تعلیقی که در سال ۲۰۱۴ علیه او صادر شده بود و ۳۰ دسامبر سال گذشته به پایان رسیده بود، از سوی پولیس این کشور بازداشت شد.