ثبت نخستین موارد انتقال آنفولانزای مرغی به انسان در روسیه

صبح کابل
ثبت نخستین موارد انتقال آنفولانزای مرغی به انسان در روسیه

آنا پاپووا، رییس‌ سازمان حمایت از مصرف کنندگان روسیه، از ثبت نخسین‌ موارد انتقال ویروس آنفولانزای مرغی به انسان در جنوب این کشور خبر داده است.

به نقل از بی‌بی‌سی، آنا پاپووا، روز شنبه (۲ حوت/ ۲۰ فبروری) گفته است که هفت کارگر یک پرورشگاه مرغ در جنوب روسیه، به این ویروس مبتلا شده‌اند و فعلا حال آن‌ها خوب‌ است.

بانو پاپووا، گفته است که این آنفولانزا به نام H5N8  یاد می‌شود و اطلاعات کافی مربوط به آن را به سازمان جهانی صحت گزارش داده است.

به گفته‌ی این مقام صحی روسیه، تا اکنون هیچ نشانه‌ای از انتقال این ویروس از انسان به انسان گزارش نشده است و دانشمندان روسی اکنون آزمایش شناسایی این ویروس در بدن انسان را آغاز کرده‌اند.

او در ادامه گفته است: «کشف این که این ویروس از یک انسان به انسان انتقال نمی‌کند، به ما و جهان این فرصت را می‌دهد که برای جهش‌های ممکن و نشان دادن واکنش به شکل موثر و به موقع آن، آماده باشیم.»

آنفولانزای مرغی در سال‌های اخیر، در چین، ایران و آلمان نیز گزارش شده بود. آنفولانزای مرغی، یک دهه پیش نیز در بسیاری از کشورها شیوع کرده بود؛ اما این اولین انتقال ویروس نوع H5N8 از مرغ به انسان است.