اسراییل به دنبال تشکیل ائتلاف امنیتی با کشورهای عربی در منطقه است

صبح کابل
اسراییل به دنبال تشکیل ائتلاف امنیتی با کشورهای عربی در منطقه است

شبکه‌ی خبری اسراییلی آی-  ۲۴ گزارش داده است که اسراییل به دنبال تشکیل ائتلاف امنیتی با عربستان سعودی، امارات و بحرین در منطقه است.

به نقل از بی‌بی‌سی، در این گزارش که ناوقت روز جمعه (۸ حوت/ ۲۶ فبروری)، به نشر رسید، آمده است که پس از قوت گرفتن دوباره‌ی برنامه‌ی هسته‌ای ایران و تمایل دولت جدید امریکا برای بازگشت به برجام، این تصمیم گرفته شده است.

اسراییل و عربستان روابط دیپلماتیک باهم ندارند؛ اما گمان می‌رود که این دو کشور روابط مخفی با هم داشته باشند.

امارات و بحرین سال گذشته، با پا در میانی دونالد ترامپ، رییس‌جمهور پیشین امریکا، با اسراییل روابط دیپلماتیک برقرار کردند؛ اما عربستان سعودی همچنان علنا به عادی‌سازی روابط با اسراییل اقدام نکرده است.

پس از قدرت گرفتن برنامه‌ی هسته‌ای ایران در یک دهه‌ی گذشته، کشورهای عرب حاشیه‌ی خلیج فارس به رهبری عربستان سعودی به دنبال ائتلافی در برابر ایران بودند.

از سویی دیگر، خبرگزاری رویترز گزارش داده است که امریکا احتمال فروش سلاح‌های تهاجمی خود به عربستان سعودی را متوقف می‌کند.

فروش سلاح‌های تهاجمی به عربستان سعودی به دلیل نگرانی حملات حوثی‌های یمن و تلفات غیرنظامیان، از سوی امریکا صورت می‌گیرد و احتمال می‌رود فروش این نوع سلاح‌ها متوقف شود؛ اما فروش تجهیزات آموزشی و سلاح‌های دفاعی به این کشور ادامه خواهد یافت.

سخنگوی وزارت خارجه‌ی امریکا، گفته است که جو بایدن متعهد است تا حمایت از عربستان سعودی در برابر حملات حوثی‌های یمن را پایان دهد.

در همین حال، جو بایدن روز پنج‌شنبه (۷ حوت/ ۲۵ فبروری)، در گفت‌وگوی تلفونی با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در باره‌ی حقوق بشر و مسایل امنیتی در منطقه و به ویژه یمن بحث کرده است.

جو بایدن، تعهد سپرد که از عربستان در برابر حملات حوثی‌های یمن که از سوی ایران حمایت می‌شود، دفاع ‌کند.

با این همه، امریکا روز جمعه (۸ حوت/ ۲۶ فبروری)، اطلاعات محرمانه‌ی امنیتی در مورد قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار و ستون‌نویس واشنگتن پست را منتشر کرد که بر اساس آن، خاشقچی به دستور مستقیم محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی کشته شده است.