حوثی‌های یمن به تاسیسات نفتی عربستان سعودی حمله کردند

صبح کابل
حوثی‌های یمن به تاسیسات نفتی عربستان سعودی حمله کردند

حوثی‌های یمن، به تاسیسات نفتی آرامکو، در شهر جده‌ی عربستان سعودی، حمله‌ی موشکی کرده اند.

یحیا سریع، سخن‌گوی حوثی‌های یمن، بامداد روز دوشنبه (۳ قوس)، در برگه‌ی تویترش از حمله به تاسیسات نفتی آرامکو در جده‌ی عربستان با موشک بال‌دار قدس ۲ خبر داده است.

او گفته است: «نیروهای موشکی توانستند ایستگاه توزیع آرامکو در جده را با موشک بال‌دار قدس ۲ هدف قرار دهند و هدف‌گیری بسیار دقیق بوده و آمبولانس‌ها و موترهای آتش‌نشانی به محل شتافتند.»

یحیا سریع، افزوده است که موشک‌ها اخیرا در عمق خاک عربستان آزمایش شده و پس از آزمایش‌های عملیاتی مورد استفاده قرار گرفته است.

سخن‌گوی حوثی‌ها، به شهروندان و شرکت‌های خارجی فعال در عربستان، هشدار داده است که حملات شان ادامه دارد و آن‌ها باید از تاسیسات حیاتی و مهم دور باشند.

این مقام حوثی‌ها، گفته است که این حملات در پاسخ به ادامه‌ی محاصره‌ و تجاوزات عربستان‌ سعودی علیه یمن صورت گرفته است.

این نخستین حمله‌ی حوثی‌ها به تاسیسات نفتی عربستان سعودی نیست؛ بزرگ‌ترین حمله‌ی آن‌ها به تاسیسات نفتی آرامکو در نزدیکی سواحل خلیج فارس انجام شد که تولیدات و صادرات نفتی عربستان را تا مدتی مختل کرد.

شبه نظامیان حوثی‌ها، از حمایت ایران برخوردار است و از ماه اگست سال ۲۰۱۴ میلادی در یمن، با نیروهای دولتی درگیر استند. در سال ۲۰۱۵ نیروهای ائتلاف عربستان سعودی، مواضع حوثی‌ها را در شمال یمن بمباران کردند.

پیش از این، ایالات متحده‌ی امریکا، اعلام کرده بود که قصد دارد شبه‌نظامیان حوثی‌ها را به‌عنوان یک گروه تروریستی بشناسد.

دبیر کل سازمان ملل، روز جمعه (۳۰ عقرب) هشدار داد که یمن در معرض خطر بدترین قحطی جهان در دهه‌های گذشته قرار دارد. سازمان ملل، هم‌چنان در واکنش به اقدام‌ امریکا، گفته است: «این کار، تلاش ما را برای رسیدن به صلح، از بین خواهد برد.»

گفتنی است که ۸۰ درصد جمعیت ۳۰ میلیون نفری یمن، به کمک‌های بشردوستانه دسترسی ندارند.