در سال ۲۰۲۰ میلادی پایین‌ترین آمار اعدام در یک دهه گذشته ثبت شده است

صبح کابل
در سال ۲۰۲۰ میلادی پایین‌ترین آمار اعدام در یک دهه گذشته ثبت شده است

سازمان عفو بین‌الملل، اعلام کرده است که در سال ۲۰۲۰ میلادی دست‌کم ۴۸۳ تن در جهان اعدام شدند که پایین‌ترین آمار ثبت شده‌ی اعدام در ۱۰ سال گذشته بوده است.

در گزارش سالانه‌ی عفو بین‌الملل در مورد اجرای اعدام در جهان که روز چهارشنبه (۱ ثور/ ۲۱ اپریل)، به نشر رسید، آمده است که در سال ۲۰۲۰ میلادی شمار اعدام‌ها نسبت به یک سال پیش از آن، ۲۶ درصد کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش، همه‌گیری کرونا در کاهش شمار اجرا و صدور اعدام نقش داشته است؛ در حالی که جهان برای جلوگیری از گسترش این بیماری و حفاظت از انسان‌ها تلاش داشت، این عمل خشونت‌بار و بی‌رحمانه در ۱۸ کشور ادامه یافت.

در گزارش همچنان آمده است که در سال ۲۰۲۰ میلادی برای نزدیک به ۱۴۷۷ نفر حکم اعدام صادر شده است که نسبت به یک‌ سال پیش‌تر از آن، کاهش ۳۶ درصدی را نشان می‌دهد و دلیل این کاهش، به وجود آمدن وقفه‌ها در فرایند‌های کیفری به خاطر همه‌گیری کرونا بوده است؛ اما همه‌گیری کرونا مشکلاتی را نیز برای محکومین داشته است؛ از آن می‌توان به عدم دسترسی به وکیل مدافع، عدم دسترسی به مشاوره‌های لازم و تأخیر و اخلال در برگزاری دادگاه، اشاره کرد.

بر اساس این گزارش، ایران با اجرای اعدام ۲۴۶ نفر، مصر ۱۰۷ نفر، عراق ۴۵ نفر و عربستان سعودی ۲۷ نفر، مسئول اجرای ۸۸ درصد اعدام‌های ثبت شده در سال ۲۰۲۰ میلادی بوده‌اند؛ اما چون در کشور چین آمار اعدام شدگان به ثبت نمی‌رسد، هزاران اعدام شده در نظر گرفته شده است.

این گزارش می‌افزاید که در میان ۴۸۳ فرد اعدام شده، ۱۶ زن نیز شامل بوده است که ۹ زن در ایران، ۴ زن در مصر، ۲ زن در عربستان و یک زن در عمان اعدام شده اند و بالای ۱۹ زن دیگر  حکم اعدام صادر شده است.

سازمان عفو بین الملل، می‌گوید که در کشورهای چون افغانستان، بحرین، تاجیکستان، بلاروس، سودان، جاپان، پاکستان که هنوز در قوانین آن‌ها حکم اعدام وجود دارد، در این سال فردی اعدام نشده است. با این حال اما در سال ۲۰۲۰ در افغانستان ۴ نفر، در بحرین ۳، در بلاوس ۳، در جاپان ۳ و در پاکستان ۴۹ نفر به اعدام محکوم شده‌ اند.

بر اساس گزارش عفو سازمان بین‌الملل در همین سال، کشورهای چاد و قزاقستان به گونه‌ی کامل حکم اعدام را لغو کرده‌اند و تا پایان سال، مجازات اعدام در ۱۰۸ کشور برای همه جرایم لغو شده است و ۲۸ کشور دیگر در عمل این مجازات را متوقف کرده اند و ۵۵ کشور دیگر هم‌چنان مجازات اعدام را در قانون شان حفظ کرده‌اند.