کشتی به گل نشسته در کانال سوئز به سمت حرکت خود چرخید

صبح کابل
کشتی به گل نشسته در کانال سوئز به سمت حرکت خود چرخید

کشتی اورگیون که در کانال سوئز به گل نشسته بود و این کانال را از یک هفته به این سو مسدود کرده بود، به سمت حرکتش چرخیده است.

تصاویری که روز دوشنبه (۹ حمل/ ۲۹ مارچ) در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود، نشان می‌دهد که کشتی اورگیون که ۴۰۰ متر طول و بیش از ۲۰۰ هزار تن وزن دارد، از جایش حرکت کرده و انتظار می‌رود این کانال به زودی باز شود.

بر اساس برخی گزارش‌ها، عقب این کشتی از کناره‌ی غربی کانال دور شده و جابه‌جایی آن با کمک ۱۰ کشتی یدک‌کش غول‌پیکر جریان دارد.

کشتی اورگیون جاپانی که با پرچم پاناما کانیتنر انتقال می‌دهد، در چهارم حمل، در نتیجه‌ی طوفان شدید از مسیرش منحرف شد و در قسمت ورودی کانال سویس از سمت دریای سرخ، به گونه‌ی عرضی به گل نشست و راه کانال را مسدود کرد.

کانال سوئز که یکی از شلوغ‌ترین مسیرهای تجاری جهان است، دریای مدیترانه را به دریای سرخ وصل می‌کند و مسیر تجاری اروپا به آسیا را کوتاه می‌سازد.

دست‌کم ۱۲ درصد تجارت دریای جهان که بخش عمده‌ی آن نفت است، از همین کانال انجام می‌شود و پس از بند شدن این کانال به وسیله‌ی کشتی اورگیون، بیش از صد کشتی باربری، پشت این کشتی بند ماندند.

پس از بسته شدن این کانال تجاری، قیمت نفت در بازارهای جهانی ۴٫۴ درصد افزایش یافت و وزارت نفت سوریه، اعلام کرد که تا باز شدن کانال سوئز و نگرانی از واردات سوخت، توزیع تیل در این کشور، سهمیه‌بندی شده است.

بسته شدن کانال سوئز در تاریخ ۱۵۰ ساله‌ی آن، بی‌سابقه خوانده شده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x