ده‌ها هزار نفر همچنان در سوریه ناپدید استند

صبح کابل
ده‌ها هزار نفر همچنان در سوریه ناپدید استند

بررسی‌های سازمان ملل متحد، نشان می‌دهد که ده‌ها هزار غیرنظامی پس از بازداشت خودسرانه در جریان جنگ‌های داخلی سوریه، همچنان ناپدید استند.

به نقل از بی‌بی‌سی، در گزارشی که از سوی کمیسیون مستقل بین‌‌المللی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به نشر رسیده، آمده است که در جنگ‌ها و جنایت‌های ضد بشری در سوریه، هزارن نفر بازداشت، شکنجه و کشته شده‌اند.

در این گزارش که با ۲۶۵۰ نفر زندانی و قربانی گفت‌وگو شده، شاهدان و قربانیان از رنج غیرقابل تصوری صحبت کرده‌اند و گفته‌اند که در جریان بازرسی، نیروهای امنیتی از حدود ۲۰ روش برای گرفتن اعتراف استفاده می‌کردند که از آن جمله، شوک برقی، سوزاندن بدن، کشیدن ناخن و دندان بوده است.

بازداشت‌شدگان همچنان گفته‌اند که ماه‌ها روشنایی را نمی‌دیده‌اند و مجبور به نوشیدن آب ناپاک و غیرصحی بوده‌اند.

افرادی که گفت‌وگو کرده‌اند، گفته‌اند که در مواردی در بازداشت‌گاه‌ها بالای دختران و پسران نوجوان پایین‌تر از ۱۱ سال، تجاوز جنسی می‌شد.

در گزارش، روایت قربانیان و شاهدان، ضربه‌ی روانی و رنج‌باری خوانده شده و گفته شده باید توجه جدی به آن‌ها صورت بگیرد.

درگیری و جنگ داخلی در سوریه، در سال ۲۰۱۱ آغاز شد و در جریان این درگیری‌ها نزدیک به ۳۸۰ هزار نفر کشته شده و بیش از نیمی از جمعیت سوریه، به کشورهای جهان پناهنده شدند.

پایولو پینیرو، رییس‌ کمیسیون مستقل بین‌المللی شورای حقوق بشر سازمان ملل، در این گزارش گفته است: «بازداشت خودسرانه‌ی مخالفان سیاسی، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق بشر و اعتراض‌کنندگان از سوی نیروهای دولتی، دلیل اصلی این درگیری‌ها بوده است.»

به گفته‌ی این مقام سازمان ملل، گروه‌های مسلح و گروه‌هایی که در فهرست سیاه سازمان ملل قرار دارند، آزادی مردم را در سوریه سلب کرده‌اند و جنایت‌های ضد بشری را مرتکب شده‌اند که گروه داعش و تحریر شام از آن جمله‌اند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x