مأموریت نظامی امریکا در عراق، آخر سال ۲۰۲۱ میلادی پایان می‌یابد

صبح کابل
مأموریت نظامی امریکا در عراق، آخر سال ۲۰۲۱ میلادی پایان می‌یابد

جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده، پایان مأموریت نظامی نیروهای امریکایی را در عراق، آخر سال ۲۰۲۱ میلادی اعلام کرده است.

به نقل از صدای امریکا، آقای بایدن، روز دوشنبه -۴ اسد-، پس از دیدار با مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق در کاخ سفید، گفته است که نیروهای امریکایی پس از پایان سال روان میلادی، در مأموریت نظامی حضور نخواهند داشت.

او، در باره‌ی شمار نیروهایی که در عراق باقی می‌مانند، جزییاتی ارایه نکرده؛ اما گفته است که نیروهای امریکایی به مشاوره و آموزش نیروهای عراقی، ادامه خواهند داد.

رییس‌جمهور امریکا، در ادامه گفته که ایالات متحده نسبت به تقویت روابط با عراق متعهد است و در زمینه‌ی مبارزه با داعش در این کشور، به هم‌کاری‌های خود ادامه خواهد داد.

جو بایدن، ‌هم‌چنان وعده سپرده که هم‌کاری امریکا با عراق تنها در بخش امنیتی نخواهد بود و این کشور در بخش صحت، آب و هوا و سایر بخش‌ها نیز به هم‌کاری خود ادامه خواهد داد.

بایدن افزوده است که تا دو هفته‌ی دیگر، امریکا یک و نیم میلیون واکسین کرونا را به عراق می‌فرستد و از انتخابات پارلمانی این کشور که ماه اکتبر سال روان برگزار می‌شود، حمایت می‌کند.

امریکا در حال حاضر ۲۵۰۰ سرباز در عراق دارد و پایان مأموریت نظامی آن‌ها، به معنای خروج نیروها از عراق نیست.

مصطفی الکاظمی، پیش از این در گفت‌وگویی با خبرگزاری آسوشتیدپرس، گفته بود که عراق برای مبارزه با گروه تروریستی داعش، به نیروهای نظامی خارجی از جمله امریکا نیاز ندارد.

نخست‌وزیر عراق، تأکید کرده بود که کشورش در زمینه‌ی آموزش و جمع‌آوری اطلاعات نظامی هم‌چنان به امریکا نیاز خواهد داشت و درخواست کمک خواهد کرد.

از زمان کشته‌شدن قاسم سلیمانی، فرمانده‌ی نیروی قدس سپاه پاسداران در عراق، گروه‌های شبه‌‌نظامی در عراق که از سوی ایران حمایت می‌شود، بارها خواستار خروج نیروهای امریکایی از این کشور شدند.

گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در عراق، در سال روان میلادی نزدیک به ۵۰ حمله‌ی راکتی و پهبادی علیه منافع امریکا در بغداد و دیگر شهرهای عراق انجام داده است.