شرکت تولیدی فایزر خواستار دریافت جواز برای تولید انبوه واکسین کرونا شد

صبح کابل
شرکت تولیدی فایزر خواستار دریافت جواز برای تولید انبوه واکسین کرونا شد

شرکت داروسازی و تولیدی فایزر، خواستار دریافت جواز برای تولید، صدور و مصرف واکسین کرونا شده است.

شرکت تولیدی فایزر، روز جمعه (۳۰ عقرب/ ۲۰ نوامبر)، برای تولید انبوه، صدور و مصرف اضطراری واکسین کرونا، از نهادهای مسوول امریکا جواز درخواست کرده است.

پیش از این، شرکت فایزر در امریکا و بایوان‌تک در آلمان، اعلام کرده بودند که نتیجه‌ی آزمایش بالینی آن‌ها ۹۵ درصد موثر است و هیچ نشانه‌ای از عدم ایمنی آن مشاهده نشده است.

شرکت فایزر، هم‌زمان با درخواست جواز، اعلام کرده که آزمایش این واکسین روی حدود ۱۰۰ کودک ۱۲ تا ۱۵ ساله نتیجه‌ی مثبت داشته و تقربیا ۴۵ درصد از داوطلبان ۵۶ تا ۸۵ ساله بوده اند.

به گفته‌ی تولید کنندگان واکسین کرونا، تاثیر این واکسین در تمام گروه‌های سنی، قومی، نژادی و جنسی یک‌سان است.

شرکت فایزر، از سازمان نظارت بر غذا و داروی امریکا، درخواست جواز کرده است و این سازمان به احتمال زیاد تا اواخر ماه نوامبر، جواز آن را صادر نخواهد کرد.

شرکت تولیدی فایزر و بایوان‌تک، گفته اند اگر جواز تولید، تا اواسط ماه دسامبر صادر شود، تا پایان سال میلادی حدود ۵۰ میلیون دوز واکسین تولید خواهند کرد که برای ۲۵ میلیون نفر کفایت می‌کند.

تا اکنون، بریتانیا ۴۰ میلیون دوز این واکسین را سفارش داده و قرار است ۱۰ میلیون آن را تا پایان سال جاری دریافت کند.

در کنار واکسین تولیدی شرکت فایزر، واکسین مدرنا هم حدود ۹۵ درصد موثر بوده و به زودی درخواست جواز خواهد کرد. واکسین آسترازنکا با هم‌کاری دانشگاه آکسفورد، واکسین شرکت جانسون، واکسینی در چین و روسیه آماده‌ی تولید استند.