پیام خداحافظی دونالد ترامپ

صبح کابل
پیام خداحافظی دونالد ترامپ

دونالد ترامپ، پیش از ترک کاخ سفید، در پیام خداحافظی خود برای حکومت آینده‌ی امریکا آرزوی موفقیت کرد.

دونالد ترامپ در این پیام که از طریق کانال یوتیوب او به نشر رسید، بدون نام بردن از جو بایدن برای حکومت جدید آرزوی موفقیت کرد و گفت که امیدوارم حکومت آینده «شانس» داشته باشد.

ترامپ گفت: «ظهر روز چهارشنبه قدرت را به حکومت جدید واگذار می‌کنیم، می‌خواهم بدانید که جنبش و حرکتی که ما آغاز کرده‌ایم، تازه در نقطه‌ی شروع آن است.»

او در ادامه به اقدامات و دست‌آوردهای چهار سال دوران ریاست‌جمهوری خود اشاره کرد و گفت: «من به استقبال نبردهای سخت، شدیدترین جنگ‌ها، سخت‌ترین انتخاب‌ها رفتم، به خاطر آن انتخاب شده بودم. من افتخار می‌کنم که اولین رییس‌جمهور بودم که هیچ جنگی را آغاز نکرده است. ما خلافت داعش را نابود کردیم و به زندگی فلاکت بار البغدادی پایان دادیم و قصاب ایرانی، قاسم سلیمانی را کشتیم.»

دونالد ترامپ، هشدار داد که بزرگ‌ترین خطری که اکنون امریکا با آن روبه رو است، از میان رفتن اعتماد به «عظمت ملی» است و به هجوم شماری از مهاجمان به کنگره در ششم جنوری اشاره کرد و گفت که همه امریکایی‌ها از این اقدام وحشت‌زده شده‌اند و این هرگز قابل قبول نیست.

دونالد ترامپ در پیام خداحافظی خود ۷۳ نفر را نیز عفو کرد که در میان آن‌ها استیو بنن، مشاور سابق او نیز شامل است.

در همین حال، به نقل از وال‌استریت ژورنال، گفته می‌شود که دونالد ترامپ، با شماری از متحدان و همسنگران خود، قصد ایجاد حزب جدیدی به نام «میهن‌پرست» را دارد.

در اتفاقات اخیر، شماری از جمهوری‌خواهان، از دونالد ترامپ حمایت نکردند و از برخی اقدامات او انتقاد کردند.

از سویی دیگر، جو بایدن شامگاه روز سه‌شنبه (۳۰ جدی/ ۱۹ جنوری) وارد شهر واشنگتن شد و در مراسم یادبود از قربانیان کرونا اشتراک کرد.

در این مراسم که همسر او و کاملا هریس با همسرش نیز حضور داشتند، ۴۰۰ شمع روشن شده بود. بایدن در این مراسم گفت: «بیایید در تاریکی، روشنایی بدمیم و همه کسانی را که از دست دادیم، به یاد آوریم.»