ترامپ نامزد جایزه‌ی صلح نوبل شد

ابوبکر صدیق
ترامپ نامزد جایزه‌ی صلح نوبل شد

فاکس نیوز

برگردان: ابوبکر صدیق

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا، به دلیل تلاش‌هایی که برای صلح، میان امارات متحده‌ی عربی و اسرائیل انجام داده است، از سوی مسؤولان بلندرتبه‌ی دولت ناروی، نامزد جایزه‌ی «صلح نوبل» شده است.

کریستین تایبرینگ جید، عضو پارلمان ناروی، به فاکس نیوز، گفته است که ترامپ برای کاهش و حل تنش‌های جهانی تلاش‌های زیادی کرده است.

او افزوده است: «من فکر می‌کنم نسبت به سایر کسانی که برای جایزه‌ی صلح نوبل نامزد شده‌اند، ترامپ برای نزدیکی ملت‌ها بیشتر تلاش کرده است.»

تایبرینگ در نامه‌ای به کمیته‌ی جایزه‌ی صلح نوبل، گفته است: «ترامپ نقش کلیدی‌ای را برای تأمین صلح میان اسرائیل و امارات، بازی کرده است. این کار زمینه‌سازی می‌کند تا سایر کشورهای خاورمیانه، این مسیر را دنبال کنند و خاورمیانه به کشورهای همکار و مهربان تبدیل شود.»

در این نامه، آمده است که دونالد ترامپ، نقش کلیدی در نزدیک ساختن کشورهای جهان، به ویژه حل چالش‌های کشمیر میان هند – پاکستان، مشکلات میان کوریای شمالی و جنوبی و به تأخیر انداختن آزمایش موشکی کوریای جنوبی، داشته است.

او، افزوده که ترامپ، شمار زیادی از نیروهای خود را از خاورمیانه بیرون کرده  و هم‌چنان، در تلاش برای بیرون شدن از چالش‌هایی است که ۳۹ سال می‌شود، توسط رییس‌جمهورهای پیشین امریکا ایجاد شده بود.

دونالد ترامپ، نخستین ‌بار نیست که نامزد دریافت جایزه‌ی صلح نوبل می‌شود؛ او، در سال ۲۰۱۸ نیز، به دلیل میان‌جگری میان سنگاپور و کیم‌ جونگ اون، از سوی نخست‌وزیر جاپان برای دریافت این جازه، پیشنهاد شد، اما برنده نشد.

کریستین تایبرینگ جید، گفته است: «من حامی بزرگ ترامپ نیستم؛ اما کسانی که پیش از این به جایزه صلح نوبل نایل شده اند، تلاش کمی نسبت به ترامپ انجام داده‌اند. مثلا بارک اوباما، هیچ تلاشی نکرده است.»

در سال ۲۰۰۹ جایزه‌ی صلح نوبل، به بارک اوباما، رییس‌جمهور پیشین امریکا داده شد و کمیته‌ی جایزه‌ی صلح نوبل، دلیل آن را نقش آقای اوباما در تأمین دیپلماسی جهانی و همکاری با مردم عنوان کرد.