اردوغان به اتحادیه‌ی اروپا برای حل بحران مهاجرت شرط گذاشت

صبح کابل
اردوغان به اتحادیه‌ی اروپا برای حل بحران مهاجرت شرط گذاشت

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه، در دیداری با اورزلا فن در لاین، رییس‌ کمیسیون اتحادیه‌ی اروپا، گفت که بحران مهاجرت در صورتی ‌حل می‌شود که کشورهای اروپایی به شهروندان این کشور ویزا بدهد و مذاکرات برای عضویت این کشور در اتحادیه‌ی اروپا آغاز شود.

به نقل از یورونیوز، در بیانیه‌ای که روز یک‌شنبه (۲۱ جدی/ ۱۰ جنوری) از سوی دفتر ریاست‌جمهوری ترکیه به نشر رسیده، آمده است که آقای اردوغان در یک نشست مجازی با رییس‌ کمیسیون اتحادیه‌ی اروپا، بر روابط و عضویت این کشور در این اتحادیه، تاکید کرد.

در همین حال، خانم فن در لاین با نشر تویتی این دیدار را با ارزش خوانده و نوشته است: «تبادل نظر خوبی با رییس‌جمهور ترکیه داشتیم، در مورد وضعیت بیماری کرونا، احیای اقتصادی و اجرای وظایف شورای اروپا در باره‌ی مصوبه‌ی دسامبر ۲۰۲۰ تبادل نظر کردیم.»

پیش از این نیز، رجب طیب اردوغان، در ماه نوامبر سال ۲۰۲۰  در گردهمایی اعضای حزب عدالت و توسعه، گفته بود که این کشور یکی از نامزدان رسمی عضویت در اتحادیه‌ی اروپا است؛ اما آنگلا مرکل، نخست‌وزیر آلمان و رییس آن وقت شورای اتحادیه‌ی اروپا گفته بود که این اتحادیه روی  کشف گاز در مدیترانه از سوی ترکیه در نشست سران این اتحادیه در ماه دسامبر بحث خواهد کرد.

اتحادیه‌ی اروپا با ترکیه در سال گذشته‌ی میلادی، به خاطر فعالیت‌های نظامی این کشور در لیبیا، کشف غیرقانونی گاز در مدیترانه، حمایت از جدا شدن قبرس به دو بخش، اختلاف با یونان و نحوه‌ی مدیریت مهاجرت، اختلاف داشت.

رییس‌جمهور ترکیه در این دیدار، در باره‌ی تلاش کشورش به خاطر حل بحران مهاجرت در سال ۲۰۲۱ با همکاری اتحادیه‌ی اروپا و بروز رسانی توافق ۱۹ مارچ ۲۰۱۶ تاکید داشت.

بر اساس توافق ۱۸ مارچ ۲۰۱۶ میلادی، اتحادیه‌ی اروپا به خاطر دادن مکان و مراقبت از پناه‌جویان سوری از سوی ترکیه، دست‌کم ۶ میلیارد یورو به این کشور می‌دهد؛ اما رییس‌جمهور ترکیه بارها از عملی نشدن این وعده‌ی اتحادیه‌ی اروپا انتقاد کرده است.