دست راست افغان‌تبار ابوبکر البغدادی در ترکیه بازداشت شد

صبح کابل
دست راست افغان‌تبار ابوبکر البغدادی در ترکیه بازداشت شد

دولت ترکیه، اعلام کرده است، یکی از فرماندهان ارشد گروه داعش که «دست راست» ابوبکر البغدادی، رهبر کشته‌شده‌ی این گروه خوانده می‌شود، در استانبول بازداشت شده است.

روزنامه‌ی دیلی صباح ترکیه، در گزارشی نوشته است، این فرد با نام مستعار «بسیم» که دست راست ابوبکر البغدادی، رهبر پیشین داعش شناخته می‌شود، در منطقه‌ آتاشهر استانبول بازداشت شده است.

پولیس ترکیه مشخصات واقعی این فرد را نشر نکرده است؛ اما گفته که این فرد شهروند افغانستان بوده و در عملیات مخفی کردن البغدادی در منطقه‌ی ادلب سوریه در سال ۲۰۱۹ نیز نقش داشته است.

پولیس ترکیه گفته است که فرد بازداشت‌شده، آموزش‌های نظامی گروه داعش را در سوریه و عراق به عهده داشته و با یک پاسپورت جعلی وارد ترکیه شده است.

بر اساس آمارهای نشر شده از سوی پولیس ترکیه، بیش از ۸۶۰۰ عضو گروه داعش در این کشور بازداشت شده اند که بیش از ۷۵۰۰ تن آن‌ها شهروندان خارجی بودند و دوباره به کشورهای برگردانده شدند.

پولیس ترکیه پیش از این نیز اعلام کرده بود که سرکرده‌ی گروه تروریستی داعش که خود را امیر این گروه در ترکیه خوانده است نیز بازداشت شده است.

جناح‌های مخالف دولت ترکیه، بارها دولت رجب طیب اردوغان را متهم به حمایت از گروه داعش کرده و گفته اند که دولت ترکیه به اعضای این گروه در مرز‌ها اجازه می‌دهد تا به آسانی به سوریه رفت و آمد کنند و حتا به اعضای این گروه سلاح به فروش می‌رساند.