حملات ترکیه به شمال سوریه آغاز شد

صبح کابل
حملات ترکیه به شمال سوریه آغاز شد

وزارت دفاع ترکیه، صبح امروز (۱۸ میزان) اعلام کرده است بر ۱۸۱ موضع در شمال سوریه حملات هوایی انجام داده است و پس از آن، نیروهای زمینی ترکیه نیز وارد خاک سوریه شده اند.

این حملات ترکیه به نام عملیات «چشمه‌ی صلح» بعد از ظهر روز گذشته به دستور رجب طیب اردوغان و با هدف جلوگیری از ایجاد یک مانع ضد تروریستی در مرزهای جنوبی ترکیه و ایجاد منطقه‌ی امن برای اسکان دادن پناهجویان سوری آغاز شد. ترکیه قصد دارد منطقه‌‌ی امنی به عمق ۳۲ کیلومتر در مرز ۴۸۰ کیلومتری خود با سوریه ایجاد کند و بخش بزرگی از ۳.۶ میلیون پناهنده‌ی سوری در خاک ترکیه را به آن منتقل کند.

در پی این حملات که از بعد از ظهر روز گذشته آغاز شده، دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن اعلام کرد که چندین نفر در همان ساعت‌های اولیه حملات نظامی ترکیه کشته و مجروح شدند. از تعداد دقیق کشته‌شدگان و مجروحان اطلاعی در دست نیست.

نیروهای دموکراتیک سوریه (اس دی اف) که تحت هدایت کردها است، پیشتر قول مقاومت در برابر پیش‌روی ترکیه را داده بود و یک سخنگوی این نیروها اکنون می گوید آن‌ها حمله‌ی زمینی ترکیه را دفع کرده اند.

این حملات با واکنش‌های بسیاری نیز همراه بوده است. اتحادیه‌ی اروپا و اتحادیه عرب با انتشار بیانیه‌هایی حمله‌ی نظامی ترکیه علیه کردهای شمال سوریه را محکوم کرده‌اند. دبیرکل ناتو اعلام کرد که ترکیه چند ساعت پیش از آغاز عملیات، این موضوع را به ناتو اطلاع داده بود. استولتنبرگ از انقره خواست اقدامات نظامی را در تناسب با «تهدیدها» انجام دهد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا شب گذشته گفت که ایالات متحده از بمباران ارتش ترکیه حمایت نمی‌کند و از انقره خواسته است زندگی اقلیت‌های مسیحی را به خطر نیندازد.

با آغاز حملات نظامی به شمال سوریه، دولت ترکیه سانسور شبکه‌های اجتماعی را آغاز کرد. پولیس ترکیه اعلام کرد که ۷۸ نفر از کسانی که در شبکه‌های اجتماعی از تجاوز نظامی ترکیه علیه کردهای سوریه انتقاد کرده بودند را بازداشت کرده است. این اشخاص به «سیاه‌نمایی» متهم شده‌اند و تحت پیگرد قانونی قرار گرفته‌اند.