پولیس ترکیه ۱۵۹ دانشجوی معترض را بازداشت کرد

صبح کابل
پولیس ترکیه ۱۵۹ دانشجوی معترض را بازداشت کرد

صدها نفر از دانشجویان دانشگاه بغازیچی شهر استانبول، در واکنش به انتخاب رییس‌ جدید این دانشگاه، دست به اعتراض زدند. به دنبال این اعتراض، پولیس ترکیه ۱۵۹ دانشجو را بازداشت کرد.

نقل از بی‌بی‌سی، روز دوشنبه (۱۳ دلو/ ۱ فبروری) صدها دانشجو در اعتراض به انتخاب ملیج بولو، به عنوان رییس دانشگاه بغازیچی که از اعضای حزب حاکم  ترکیه است، تجمع کردند و خواهان استعفای او شدند.

دانشجویان معترض، با شعار «بولو رییس ما نیست»، انتصاب او را سیاسی و کنترل بر ارزش‌های دانشگاه می‌دانند. اعضای هیئت علمی دانشگاه نیز، انتصاب بولو را خلاف آزادی علمی و ارزش‌های دموکراتیک دانشگاه ارزیابی خوانده‌اند.

این اعتراض‌ها، پس از آن آغاز شد که آقای بولو به عنوان رییس دانشگاه بغازیچی انتخاب شد.

این اعتراض‌ها، پس از آن اوج گرفت که روز یک‌شنبه (۱۲ دلو)، در یک نمایشگاه عکس که برای حمایت از حقوق همجنس‌گرایان در این دانشگاه برگزار شده بود، تصویری از کعبه با پرچم همجنس‌گرایان و شاهماران، یکی از اسطوره‌های یونان باستان که نیمه‌زن و نیمه‌ی دیگر مار است، به نمایش گذاشته است. این تصویر، خشم مقام‌های ترکیه را برانگیخت و چهار دانشجو نیز به خاطر آن بازداشت شدند.

حمله‌ی پولیس ترکیه به دانشجویان معترض و بازداشت شماری از آن‌ها، پس از آن رخ داد که رجب طیب اردوغان، در یک  سخنرانی در جمعی از اعضای حزب عدالت و توسعه، دگرباشان جنسی را «ویران‌گر و تخریب کننده‌ی جامعه» خواند.

اردوغان خطاب به جوانان گفت: «ما نسل جوانان مان را همانند نقشی که در گذشته‌ی با شکوه کشورمان داشت، به آینده معرفی خواهیم کرد، نه به عنوان دگرباشان جنسی یا «ال‌جی‌بی‌تی»، ما به سمت آینده در حرکتیم، نه آینده‌ی دگرباشان جنسی. شما ارتباطی با دگرباشان جنسی ندارید که تنها تفکرشان تخریب و ویران کردن جامعه است، شما کسانی استید که به دل‌های شکسته‌ی مردم التیام می‌بخشید.»

دگرباشی جنسی یا همجنس‌گرایی، در ترکیه جرم تلقی نمی‌شود؛ اما در سال‌های اخیر، علیه آن مقام‌های ترکیه بارها تاخته‌اند.

رییس‌جمهور ترکیه، سال گذشته‌ی میلادی، دگرباشان جنسی را «انحرافیون نفرین شده» خواند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x