زوج اوکراینی در بحبوحه‌ی حملات روسیه؛ ما تنها می‌خواستیم باهم باشیم!

اسدلله جعفری (پژمان)
زوج اوکراینی در بحبوحه‌ی حملات روسیه؛ ما تنها می‌خواستیم باهم باشیم!

نویسنده: جک گای

مترجم: اسدالله جعفری (پژمان)

شبکه سی‌ان‌ان: ۲۵ فبروری؛ ۲۰۲۲

ترسناک و وحشتناک

آژیرهای حملات هوایی به جای ناقوس‌های کلیسا؛ در حالی که روسیه بر اوکراین حمله می‌کند؛ اما این زوج اوکراینی با عجله مراسم عروسی خود را برگزار می‌کنند. اما برعکس آن زمان؛ روز عروسی آن‌ها در نظر گرفته نشده بود، در حالی که روسیه روز پنجشنبه به کشورشان حمله کرد. «یارینا آریوا و شریک زندگی او اسویاتوسلاو فورسین» با صدای آژیرهای حملات هوایی که در گوش آن‌ها به صدا درآمده بود و زمزمه می‌شدند، عجله کردند تا باهم ازدواج کنند. آریوا که با شریک زندگی خود در صومعه و خانقاه سنتی مایکل کی‌یف در شهر کی‌یف ازدواج کرد، روز پنجشنبه به شبکه سی‌ان‌ان، گفت: «زمان ازدواج ما بسیار ترسناک و وحشتناک بود».

سپیده‌‌دم

معاون شورای شهر کی‌یف به من گفت آریوا: «این شادترین لحظه زندگی شماست؛ اما اگر شما اکنون بیرون بروید، چیزهای بیش‌تری را می‌بینید و می‌شنوید». آریوا، گفت ما قصد داشتیم که در ششم ماه می سال روان میلادی ازدواج کنیم و در یک رستورانی با «تراسی بسیار بسیار زیبا و مفشن» مشرف به رودخانه‌ی به نام دنیپر جشن باشکوهی را برگزار کنیم. این جوان ۲۱ ساله، گفت: «تنها ما می‌بودیم، رودخانه و آن چراغ‌های زیبای چراغان و دیگر بس». وی افزود «اما همه چیز زمانی تغییر کرد و به هم ریخت که ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه، در بامداد روز پنجشنبه عملیات نظامی علیه اوکراین را اعلام کرد و این حمله ساعاتی قبل از سپیده‌دم بامداد آن روز با یک سامانه‌ی حملات موشکی آغاز شد.

آشنایی در شهر کی‌یف

حملات موشکی روسیه به سرعت و هیبت در مرکز و شرق اوکراین گسترش یافت؛ زیرا نیروهای روسی از سه طرف به این کشور حمله کردند، آرامش و زندگی ده‌ها میلیون اوکراینی را به هم ریختند. این عروس و داماد به شبکه سی‌ان‌ان، گفت: «ما برای سرزمین خود می‌جنگیم و جان‌فشانی می‌کنیم». با این‌وجود؛ این زن و شوهر که در ماه اکتبر سال ۲۰۱۹ میلادی در یک تظاهرات اعتراضی در مرکز شهر کی‌یف پایتخت اوکراین با هم آشنا شده بودند و سپس آن‌ها در بحبوحه‌ی از تنش‌های میان اوکراین و روسیه به این نتیجه رسیدند که بایستی باهم ازدواج کنند؛ زیرا مطمئن نیستند که آینده‌ی آن‌ها در این وضعیت چه خواهد بود.

جنگیدن و جان‌فشانی کردن

خانم آریوا گفت: «این واقعاً یک وضعیت و شرایط بسیار سختی است؛ اما ما برای وطن و سرزمین خود خواهیم جنگید و جان‌فشانی خواهیم کرد». ما شاید بمیریم و زنده نمانیم و اما تنها آرزو داشتیم و می‌خواستیم که قبل از همه ناامیدی‌ها باهم و کنارهم باشیم». خانم آریوا و فورسینی ۲۴ ساله که او یک انجینر و مهندس نرم‌افزار فناوری است، آن‌ها پس از پایان جشن کوچک ازدواج شان آماده‌ی رفتن به مرکز دفاعی قلمروی مرزی برای پیوستن برای کمک به دفاع از کشورش شدند. این تازه عروس و داماد به سی‌ان‌ان، گفتند: «ما باید از میهن خود محافظت کنیم. ما باید از مردمی که دوستشان داریم و سرزمینی که در آن زندگی می‌کنیم باید دفاع کنیم. ما به بهترین‌های از زندگی امیدوار استیم، اما هر کاری را که از دست مان بر می‌آید برای محافظت و دفاع از سرزمین خود دریغ نخواهیم کرد».

نزدیک‌ترین و محبوب‌ترین دوست

در این‌حال؛ خانم آریوا دقیق نمی‌داند که چه مأموریت و چه وظیفه‌ای به این زوج به خاطر دفاع از کشورش محول خواهد شد. او گفت: «شاید دولت اوکراین تنها به ما زره بدهد و ما برویم در میادین خونینی از تنش‌های میان اوکراین و روسیه بجنگیم. شاید هم در بعضی مورد دیگری کمک کنیم. سرانجام؛ آن‌ها تصمیم خواهند گرفت که وظیفه ما دقیقاً چیست». خانم آریوا شوهرش را «نزدیک‌ترین و محبوب‌ترین دوستش در روی کره‌ای زمین» توصیف کرد و گفت آن‌ها امیدوار است که روزی بتوانند ازدواج خود را دوباره جشن بگیرند. آریوا علاوه کرد: «شاید هم آن‌ها (روسیه) درنهایت از کشور ما خارج شوند و ما توانایی برگزاری یک جشن معمولی را داشته باشیم».

خانم آریوا، گفت: «درنهایت؛ من امیدوارم که همه چیز به وضعیت اولیه خود باز گردد و شرایط در اوکراین عادی شود. سر زمین ما آرام و با صفا باشد، یک زندگی عاری از تنش و چالش داشته باشیم. بنابراین؛ ما کشورمان را امن، شاد و بدون هیچ روسی آرزومندیم».