تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل بر ایران پایان یافت

صبح کابل
تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل بر ایران پایان یافت

دولت ایران، اعلام کرده است که تحریم‌های تسلیحاتی و ممنوعیت مسافرتی شماری از مقام‌های سیاسی و نظامی این کشور، از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد، پایان یافته است.

وزارت خارجه‌ی ایران، روز یک‌شنبه (۲۷ میزان)، با صدور بیانیه‌ای، از پایان تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل، استقبال کرده و گفته است که این کشور، پس از این می‌تواند برای خود سلاح تهیه یا صادر کند.

در بیانیه‌ی وزارت خارجه‌ی ایران، آمده است: «امروز، یک روز بسیار مهم برای جامعه‌ی جهانی است. از امروز، همه محدودیت‌های انتقال اقلام تسلیحاتی از ایران و اقدامات و خدمات مالی مرتبط با آن و تمام ممنوعیت‌های ورود یا عبور از قلمرو دولت‌های عضو سازمان ملل متحد، به صورت خودکار خاتمه یافت.»

هم‌چنان در بیانیه آمده است: «از امروز، ایران می‌تواند هرگونه سلاح و تجهیزات لازم را از هر منبعی، بدون محدودیت قانونی و صرفا بر اساس نیازهای دفاعی خود تهیه کند و هم‌چنان می‌تواند بر مبنای سیاست‌های خود، تسلیحات دفاعی صادر کند.»

جواد ظریف، وزیر خارجه‌ی ایران، نیز در برگه‌ی تویترش نوشت: «عادی‌سازی همکاری دفاعی ایران با جهان از امروز، پیروزی‌ای برای آرمان چندجانبه‌گرایی و نیز صلح و امنیت در منطقه‌‌ی ما به شمار می‌آید.»

تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل متحد بر ایران، از سال ۲۰۰۶ آغاز شد و دامنه‌ی آن با وضع محدودیت سفر بر مقام‌های نظامی و سیاسی ایرانی به کشورهای عضو سازمان ملل، گسترش یافت.

شورای امنیت سازمان ملل، در قطع‌نامه‌ی ۲۲۳۱، گفته بود که محدودیت‌های تسلیحاتی و ممنوعیت‌های مسافرتی شماری از مقام‌های ایرانی، ۱۸ اکتبر/۲۷ میزان سال ۲۰۲۰/۱۳۹۹ پایان می‌یابد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x