تفنگ‌ها را ساکت کنید؛ سازمان ملل در راستای مبارزه با کووید-۱۹ خواستار آتش‌بس جهانی شد

مهدی غلامی
تفنگ‌ها را ساکت کنید؛ سازمان ملل در راستای مبارزه با کووید-۱۹ خواستار آتش‌بس جهانی شد

نوشته شده در: وب‌سایت گاردین

مترجم: مهدی غلامی

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، خواستار آتش‌بس فوریِ جهانی و پایان تمام جنگ‌های مسلحانه شد تا جهان بتواند به عوض آن، روی مبارزه با ویروس کرونا تمرکز کند. آقای گوترش در یک پیام رسمی گفت:

«جهان با یک دشمن مشترک روبه‌رو است: کووید-۱۹٫ این ویروس هیچ اهمیتی به ملیت، قومیت، جناح یا دین نمی‌دهد. این ویروس به طور بی‌امانی به همه حمله می‌کند. در همین حال، جنگ‌های مسلح در گوشه و کنار جهان شعله‌ور است. آسیب‌پذیرترین اقشار جامعه مانند زنان و کودکان، معلولان، مردم به حاشیه رفته و بی‌جاشده، هزینه‌ی آن را می‌پردازند. آن‌ها هم‌چنان در بالاترین خطرِ متحمل شدن خسارات ویران‌گرِ کووید-۱۹ استند.

بیایید فراموش نکنیم که سیستم‌های بهداشتی در کشورهای جنگ‌زده، از بین رفته است. متخصصان بهداشتی که همین اکنون هم شمار شان بسیار اندک است، اغلب هدف قرار گرفته اند. پناه‌جویان و مردم بی‌جاشده از جنگ‌های خشونت‌آمیز، دو برابر آسیب‌پذیر استند. خشم این ویروس، نشان‌گر حماقت جنگ است.

به همین دلیل است که امروز خواستار آتش‌بس فوری جهانی در تمام گوشه‌های جهان استم. وقت آن است که جنگ‌های مسلح را قرنطینه کرده و با هم روی مبارزه‌ی واقعی برای زندگی مان تمرکز کنیم. به جناح‌های جنگ‌جو می‌گویم: از دشمنی‌ها دست بردارید. تفنگ‌ها را ساکت کنید، توپ‌خانه‌ها را متوقف کنید و به حملات هوایی پایان دهید.

این برای ساختن دهلیزهایی جهت کمک‌های حیاتی، باز کردن دریچه‌های باارزش برای دیپلماسی و آوردن امید به مناطقی که از آسیب‌پذیرترین جاها در برابر کووید-۱۹ است، اهمیت فراوانی دارد.

بیایید از ائتلاف‌ها و گفت‌وگوهایی که به آهستگی در میان جناح‌های رقیب در بخش‌هایی از جهان در حال شکل‌گیری است، الهام بگیریم تا روی‌کردهای مشترکی در رابطه به کووید-۱۹ داشته باشیم؛ اما به چیزهای بیشتری نیاز داریم. بیماریِ جنگ را پایان دهید و با بیماری‌ای که در حال نابود کردن دنیای مان است، مبارزه کنید.

این کار با متوقف کردن آنی جنگ در تمام مناطق آغاز می‌شود. این چیزی است که اکنون، بیشتر از هر زمانی، خانواده‌ی انسانی مان به آن نیاز دارد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x