شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در مورد درگیری‌های اخیر در غزه، تحقیق می‌کند

صبح کابل
شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در مورد درگیری‌های اخیر در غزه، تحقیق می‌کند

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، اعلام کرده است که در مورد جنایت‌های انجام‌شده در جریان درگیری‌های اخیر میان اسراییل و گروه‌های فلسطینی در غزه، تحقیق می‌کند.

به نقل از یورو نیوز، میشل باشله، کمیشنر شورای حقوق بشر سازمان ملل، روز پنج‌شنبه (۶ ثور/۲۷ می)، در نشست فوق‌العاده‌ی این شورا که در مورد موارد نقض حقوق بشر در درگیری‌های اخیر میان اسراییل و گروه‌های فلسطینی برگزار شده بود، گفت که در این تحقیق، موارد نقض حقوق بشر، علت‌های اصلی و اقدام‌های انجام‌شده در این درگیری‌ها، بررسی می‌شود.

به گفته‌ی خانم باشله، حملات هوایی و مرگ‌بار اسراییل به غزه، ممکن است مصداق بارز جنایات جنگی باشد و شلیک موشک‌های گروه‌های حماس به اسراییل نیز، نقض قوانین بشر دوستانه است.

این مقام شورای حقوق بشر سازمان ملل، گفته است که تا هنوز مدارک و شواهدی را به دست نیاورده است که نشان بدهد، ساختمان‌هایی را که اسراییل در جریان درگیری‌ها مورد حمله قرار داده است، از آن‌ها استفاده‌ی نظامی شده باشند و در آن‌ها گروه‌های مسلح حضور داشته باشند.

کمیشنر حقوق بشر سازمان ملل، افزود: «اگر روشن شود که غیر نظامیان در حملات اسراییل بدون هرگونه ملاحظه، همانند اهداف نظامی مورد حمله قرار گرفته باشند، این اقدام اسراییل مصداق بارز جنایت جنگی است.»

نشست فوق‌العاده‌ی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در مورد حملات هوایی اسراییل به غزه که به درخواست پاکستان به عنوان هماهنگ کننده‌ی سازمان همکاری اسلامی و مقام‌های تشکیلات خودگردان فلسطین برگزار شده بود، با تصویب قطع‌نامه‌ای با ۲۴ رای موافق و ۹ رای مخالف به پایان رسید و در پایان این نشست، یک «کمیسیون بین‌المللی مستقل و دایمی»، به منظور بررسی موارد نقض حقوق بشر در جریان درگیری‌های ۱۱ روزه، تشکیل شد.

این تصمیم شورای حقوق بشر سازمان ملل با واکنش تند وزارت خارجه‌ی اسراییل روبه‌رو شد و این وزارت، گفته است که نشست این شورا رویکرد ضد اسراییلی دارد و تصمیم شورای حقوق بشر سازمان ملل، «جنایت‌های انجام شده توسط حماس» را پنهان می‌کند و اسراییل در این تحقیق همکاری نمی‌کند.

خبرگزاری فرانسه، گزارش داده است که از مجموع ۳۰ نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل از زمان پایه‌گذاری در سال ۲۰۰۶ تا اکنون، ۹ نشست تنها به موضوع اسراییل مرتبط بوده است.

بر اساس تازه‌ترین گزارش‌ها، در حملات هوایی اسراییل به غزه، نزدیک به ۲۷۰ فلسطینی کشته شدند که ۶۸ تن آن‌ها کودکان بودند و در حملات موشکی گروه‌های فلسطینی به اسراییل، ۱۲ تن کشته شدند که در میان آن‌ها یک کودک نیز شامل بود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x