امریکا خواهان استقرار نیروهای حافظ صلح در قره‌باغ شد

صبح کابل
امریکا خواهان استقرار نیروهای حافظ صلح در قره‌باغ شد

ایالات متحده‌ی امریکا، از میانجی‌گری ترکیه در درگیری قره‌باغ انتقاد کرده و خواهان استقرار نیروهای حافظ صلح در این منطقه شده است.

به نقل از بی‌بی‌سی، رابرت سی اوبراین، مشاور امنیت ملی امریکا، گفته است هیچ‌ راه حل نظامی‌ای برای حل مساله‌ی قره‌باغ وجود ندارد و استقرار نیروهای حافظ صلح در این منطقه، نیاز است.

به گفته‌ی او، نیروهای حافظ صلح، نباید از اعضای گروه مینسک (امریکا، روسیه، فرانسه) و کشورهای همسایه‌ی ارمنستان و آذربایجان باشند.

اوبراین، هم‌چنان از دخالت ترکیه و اعزام مخالفان سوری در قره‌باغ انتقاد کرده و گفته است، قدرت‌های خارجی نباید در این‌ درگیری حضور داشته باشند.

 در همین حال، وزیران خارجه‌ی ارمنستان و آذربایجان در ژنو دیدار کردند و بر سر اقداماتی برای کاهش درگیری‌ها در قره‌باغ، به توافق رسیدند.

ارمنستان و آذربایجان به توافق رسیدند تا مراکز غیر نظامی را هدف قرار ندهند و فهرست اسیران جنگی را در اختیار یک‌دیگر قرار دهند.

تا اکنون، سه آتش‌بس در یک ماه گذشته، بین آذربایجان و ارمنستان برقرار شده؛ اما بلافاصله هر دو طرف آن را نقض کرده اند. در درگیری‌های یک ماه گذشته در قره‌باغ، صدها نفر کشته و زخمی و شماری از خانواده‌ها، آواره شده اند.