امریکا نام سودان را از فهرست کشورهای حامی تروریسم حذف می‌کند

صبح کابل
امریکا نام سودان را از فهرست کشورهای حامی تروریسم حذف می‌کند

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا، گفته که کشورش آماده است تا نام سودان را از فهرست کشورهای حامی تروریسم، حذف کند و تحریم‌ها وضع‌شده بر این کشور را بردارد.

آقای ترامپ، در برگه‌ی تویترش نوشته است که امریکا آماده است تا پس از پرداخت غرامت ۳۳۵ میلیون دالری از سوی سودان، نام این کشور را از فهرست حامی تروریسم حذف کند.

او، هم‌چنان نوشته است که سودان، پرداخت ۳۳۵ میلیون دالر غرامت را به خانواده‌های شهروندان امریکا که در حملات القاعده با حمایت این کشور کشته شده اند، پذیرفته است.

از سویی هم، عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر سودان، از این اقدام امریکا استقبال کرده و در برگه‌ی تویترش نوشت که سودان به رهایی از «سنگین‌ترین میراث حکومت دیکتاتوری» نزدیک شده است.

گفتنی است که در جریان بمب‌گذاری‌های چندین سال پیش شبکه‌ی القاعده در سفارت‌های امریکا در کنیا و تانزانیا، بیش از ۲۰۰ امریکایی کشته شدند. در واکنش به این بمب‌گذاری‌ها، بیل کلینتون، رییس‌جمهور پیشین امریکا، دستور حمله‌ی موشکی به کارخانه‌ی دواسازی شفا را در خارطوم، صادر کرده بود.

عمرالبشیر، رییس‌جمهور اقتدارگرای کشور سودان، به مدت ۳۰ سال در قدرت بود و یکی از حامیان بزرگ شبکه‌ی القاعده و به ویژه اسامه بن‌‌لادن، رهبر این گروه شناخته می‌شد. دولت دیکتاتوری عمرالبشیر، سال گذشته با قیام مردم، به پایان رسید و دولت تازه‌ی سودان، با نخست‌وزیری عبدالله حمدوک، شکل گرفت.

سودان، در کنار ایران، سوریه و کوریایی شمالی، از جمله کشورهایی است که از سوی امریکا در فهرست کشورهای تروریستی و حامی تروریسم، پس از سال ۱۹۹۳ میلادی قرار گرفت.