حمله‌ی هوایی امریکا به پایگاه شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه

صبح کابل
حمله‌ی هوایی امریکا به پایگاه شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه

وزارت دفاع امریکا، اعلام کرده که به دستور جو بایدن، رییس‌جمهور این کشور، بر مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در شرق سوریه، حمله‌ی هوایی انجام شده است.

پنتاگون بامداد روز جمعه (۸ حوت/ ۲۶ فبروری)، اعلام کرده که این حمله‌ی هوایی در پاسخ به حملات موشکی بر پایگاه استقرار نظامیان امریکایی در اردبیل عراق، انجام شده است.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون، گفته که در این حمله‌ی هوایی مواضع شبه‌نظامیان حزب‌الله و کتایب سید الشهدا که از سوی ایران حمایت می‌شود، تخریب شده است.

دیدبان حقوق بشر سوریه که در بریتانیا موقعیت دارد، گزارش داده است که در این حمله‌ی هوایی، ۱۷ نفر کشته شده‌اند و سه موتر مملو از مهمات از بین رفته است و کشته‌شدگان همه از اعضای «حشد شعبی» بوده اند.

در همین حال، لوید آستین، وزیر دفاع امریکا که به کالیفرنیا سفر کرده است، به خبرنگاران گفت: «به هدفی که به آن حمله کردیم، اطمینان داریم و می‌دانیم که چه کسانی را زده‌ایم.»

او تاکید کرد مواضعی که هدف قرار گرفته است، شبه‌نظامیانی بوده‌اند که هفته گذشته به شمال عراق، حملاتی را انجام داده‌اند.

در حمله‌ی موشکی یک گروه کمتر شناخته شده به نام « سرایا اولیا الدم» به پایگاه استقرار نظامیان امریکایی در اردبیل عراق به تاریخ ۱۵ فبروری، یک شهروند خارجی کشته و پنج غیر نظامی و یک سرباز امریکایی زخمی شدند.

این حمله با واکنش‌های جدی روبه‌رو شد و وزیران خارجه‌ی فرانسه، آلمان، ایتالیا، بریتانیا و امریکا آن را محکوم کردند.

ایران نیز این حمله را محکوم کرده بود؛ در حالی که شایعات مشکوکی در مورد دست‌داشتن ایران در حمله‌ی موشکی، وجود داشت.

حمله‌ی هوایی بر پایگاه شبه‌نظامیان در سوریه، نخستین اقدام نظامی، جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا است که نشان دهنده‌ی عزم امریکا برای دفاع از نیروهای این کشور، در عراق است.