حسن روحانی:‌ به خاطر منافع ملی ایران، حاضرم دیدار و مذاکره کنم

صبح کابل
حسن روحانی:‌ به خاطر منافع ملی ایران، حاضرم دیدار و مذاکره کنم

حسن روحانی،‌ رییس‌جمهور ایران، اعلام کرده است که برای تحقق منافع ملی این کشور، حاضر به انجام دیدار و مذاکره است.

به نقل از خبرگزاری ایسنا، آقای روحانی روز دوشنبه (۴ سنبله)، با اشاره به اولویت منافع ملی برای دولت ایران، گفته است که اگر بداند به جلسه‌ای می‌رود و با کسی ملاقات می‌کند که در نتیجه‌ی آن ایران آباد شده و مشکلات مردم حل می‌شود، دریغ نخواهد کرد.

او افزوده است: «معتقدم برای منافع کشور از هر ابزاری باید استفاده کرد. جایی که احتمال موفقیت حتا ۱۰ تا ۲۰ درصد وجود دارد هم باید جلو رفت و نباید فرصت را از دست بدهیم.»

این در حالی است که پیش از این، آقای روحانی گفته بود که در صورت برداشته شدن کامل تحریم‌ها، حاضر به گفت‌وگو با ایالات متحده‌ی امریکا خواهد شد.

آقای روحانی گفته است: «یک سال است که شدیدترین تحریم‌ها را بر ما وارد کردند؛ ما هم در برابر تحریم ها ایستادیم. تعهدات خود را هم کاهش دادیم؛ اما بین مراحل کاهش تعهد دو ماه وقت گذاشته ‌ایم تا فرصت دیپلماسی داشته باشیم.»

از سویی هم، دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا، روز دوشنبه (۴سنبله) اعلام کرده است که به دنبال تغییر رژیم در ایران نیست؛ بلکه خواهان ایرانی قدرت‌مند است.

تنش‌ها میان ایران و امریکا، در جریان چند ماه اخیر افزایش یافته است. دولت امریکا، همزمان با اعلام آمادگی برای گفت‌وگوی بدون پیش‌شرط با ایران، تحریم‌های جدید نفتی، بانکی و پتروشیمی علیه این کشور اعمال کرده است.

همچنان، ایالات متحده‌ی امریکا، برای تضمین امنیت ناوگان دریایی در منطقه، ائتلاف نظامی بین‌المللی تشکیل داده است.