رزمایش دریایی مشترک امریکا با ۱۰ کشور جنوب-شرق آسیا آغاز شد

صبح کابل
رزمایش دریایی مشترک امریکا با ۱۰ کشور جنوب-شرق آسیا آغاز شد

رزمایش دریایی مشترک ایالات متحده‌ی امریکا، روز دوشنبه (۲ سپتامبر) با ۱۰ کشور جنوب-شرق آسیا، آغاز شد.

به نقل از یورونیوز، این رزمایش دریایی، با حضور بیش از یک هزار سرباز، هشت کشتی جنگی و چهار جنگنده‌ی هوایی، از یک پایگاه دریایی در منطقه‌ی پاتایای تایلند آغاز شد و قرار است تا پنج روز ادامه یابد.

سفارت امریکا در بانکوک، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که این رزمایش دریایی، تا پنج روز در آب های خلیج تایلند و دریای جنوبی چین برگزار خواهد شد.

این در حالی است که مایک پومپیو، وزیر خارجه‌ی ایالات متحده، ماه گذشته‌ی میلادی به عنوان مهمان در نشست منطقه‌ای ۱۰ کشور عضو اتحادیه‌ی جنوب-شرق آسیا، (آسه آن) شرکت کرده بود.

ترویج راهبردهای دونالد ترامپ برای تعامل و همکاری با کشورهای حوزه‌ی اقیانوس هند و آرام، از جمله‌ی اهداف آقای پومپیو برای شرکت در این نشست عنوان شده بود.

آگاهان نظامی، گفته اند که این رزمایش، به عنوان بخشی از استراتیژی دونالد ترامپ در جنوب-شرق آسیا، درست هنگام جنگ تجاری و افزایش اختلافات میان واشنگتن و پکن راه‌اندازی شده و یکی از اهداف اساسی آن، به چالش کشیدن دولت چین در مسایل منطقه‌ای است.

واشنگتن و پکن، بر سر نفوذ در دریای جنوبی چین، بزرگ‌ترین ناحیه‌ی دریایی جهان که سرشار از منابع طبیعی و ذخایر انرژی است، با یک‌دیگر دچار اختلاف شده ‌اند.

چین ادعای مالکیت بر این آب‌ها را دارد، در حالی که کشورهای ویتنام، فیلیپین، مالزیا و برونئی نیز هر کدام ادعای مدعی مالکیت بر بخش‌هایی از این دریا و جزایر آن استند.