وزارت عدلیه امریکا: روزنامه‌نگاران مجبور نیستند منابع خود را فاش کنند

صبح کابل
وزارت عدلیه امریکا: روزنامه‌نگاران مجبور نیستند منابع خود را فاش کنند

وزارت عدلیه‌ی امریکا، اعلام کرده است که به دستور جو بایدن، رییس‌جمهور این کشور، روزنامه‌نگاران دیگر مجبور نیستند که منابع خود را فاش کنند.

رویترز، گزارش داده است که  وزارت عدلیه‌ی امریکا روز شنبه (۱۵ جوزا/۵ جون)، پس از آن این تصمیم را گرفته است که  در ماه‌های اخیر افشاگری‌هایی مبنی  بر این‌که دونالد ترامپ، رییس‌جمهور پیشین امریکا در دوران ریاست‌جمهوری ‌اش، به گونه‌ی مخفیانه از برخی روزنامه‌نگاران، سوابق تلفن و ایمیل آنان را به دست آورده بود.

رویترز نوشته است که شبکه‌ی خبری سی‌ان‌ان و واشنگتن‌پست مدعی شده اند که دونالد ترامپ، تلاش کرده است، به گونه‌ی مخفیانه در سال ۲۰۱۷ به ایمیل‌ها و مکالمات تلفنی خبرنگاران ارشد این شبکه خبری، دست‌رسی پیدا کند.

بر اساس گزارش رویترز، روزنامه‌ی نیویارک تایمز نیز پیش از این گزارش داده بود که وزارت عدلیه در زمان ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، تلاش کرده بود، گزارش‌هایی در مورد ایمیل چهار خبرنگار این روزنامه، به دست بیاورد.

ماه پیش، جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا، گفت که وزارت عدلیه دیگر اجازه ندارد، سوابق تلفنی و ایمیل خبرنگاران و روزنامه‌نگاران را پیگیری کند و خواهان افشای منابع شان شود.

پیش از این، بسیاری از مقام‌های دولتی امریکا به هم‌کاری وزارت عدلیه این کشور، به دنبال پیداکردن منابع خبرهای افشاشده از سوی خبرنگاران بود؛ اما بر اساس تصمیم جدید این وزارت، روزنامه‌نگاران و خبرنگاران دیگر مجبور به معرفی منابع شان نیستند.