یونیسف: میلیون‌ها کودک در کنگو در معرض خشونت قرار دارند

صبح کابل
یونیسف: میلیون‌ها کودک در کنگو در معرض خشونت قرار دارند

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد یا یونیسف، از ترس و آوارگی میلیون‌ها کودک به دلیل خشونت‌ها و درگیری‌ها در کشور کنگو هشدار داده است.

به نقل از رادیو فردا، در بیانیه‌ای که روز جمعه (۱ حوت/ ۱۹ فبرروی) از سوی یونیسف به نشر رسیده، آمده است که به دلیل تسلط گروه‌های مسلح در بخش‌هایی از کشور کنگو، میلیون‌ها کودک در معرض خشونت قرار دارند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «جان و آینده‌ی بیش از ۳ میلیون کودک در جمهوری دموکراتیک کنگو در معرض خشونت قرار دارد؛ اما جامعه‌ی جهانی به آن توجه نمی‌کند.»

بر اساس بیانیه، کنگو پس از سوریه، بیشترین شمار آوارگان را در سطح جهان دارد که در اثر جنگ و درگیری آواره شده‌اند و در جاهایی زندگی می‌کنند که امکانات اولیه در آن موجود نیست.

بر اساس آمار سازمان ملل متحد، ۵٫۲ میلیون نفر کنگو آواره شده‌اند و بیش از ۸ میلیون‌ نفر جمعیت کنگو از کمبود مواد غذایی رنج می‌برند.

کودکان آواره و بی‌خانمان، مورد سوءاستفاده‌ی جنسی و سرباز‌گیری قرار می‌گیرند.

یونیسف، در بیانیه‌ی خود از جامعه‌ی جهانی خواسته است که برای پیشگیری از شیوع بیماری و سوءتغذیه‌ی کودکان در این کشور، کمک مالی کند. در بیانیه‌ی یونیسف، آمده است که در سال ۲۰۲۱ به ۳۸۵ میلیون دالر برای کمک به آوارگان کنگو نیاز است؛ اما تا هنوز بیش از ۱۰ میلیون دالر در دسترس این نهاد قرار گرفته است.

از سویی دیگر، در هفته‌ی گذشته، چهار مورد بیماری ابولا در کنگو گزارش شد و به دنبال آن، سازمان جهانی صحت، طرح واکسین ابولا را در شرق این کشور آغاز کرد.

کنگو که یکی از بزرگ‌ترین کشورهای آفریقایی است، چند دهه است که در آن درگیری مسلحانه میان جنگ‌جویان محلی جریان  در آن دارد.

جنگ‌جویانی مسلح که باقی‌مانده‌ی جنگ‌جویان جنگ داخلی در دهه‌ی نود میلادی در این کشور است، چهار ایالت شرقی را در اختیار دارند و پس از درگیری میان ارتش کنگو و این نیروهای مسلح در سال ۲۰۱۹، تا اکنون هزاران غیرنظامی از سوی گروه‌های مسلح کشته شده‌اند.

کمیساری عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، به تازگی گفته است که در دو سال گذشته، بیش از دو هزار غیرنظامی در کنگو کشته شده‌اند.