رسانه‌های غربی: رهبر گروه تروریستی داعش کشته شده است

صبح کابل
رسانه‌های غربی: رهبر گروه تروریستی داعش کشته شده است

خبرگزاری رویترز، به نقل از یک مقام بلند رتبه‌ی امریکایی، گزارش داده است که نیروهای امریکایی، عملیات ویژه‌ای را به منظور بازداشت ابوبکر البغدادی، رهبر گروه تروریستی داعش، در منطقه‌ی «ادلب» در شمال سوریه، راه‌اندازی کردند.

مقام‌های امریکایی، جزییات بیشتری در مورد این عملیات ارایه نکرده و کشته شدن رهبر داعش را هم تایید و یاهم رد نکرده‌اند؛ اما شمار دیگری از رسانه‌های غربی گزارش داده‌اند که ابوبکر البغدادی در این عملیات کشته شده است.

با این همه، شبکه‌ی تلویزیونی «ای‌بی‌سی»، اطلاعات تازه‌ای را در مورد ابوبکر البغدادی رهبر گروه تروریستی داعش نشر کرده است. بر بنیاد این اطلاعات، سازمان اطلاعاتی دولت لبنان، به روز شنبه (۴ عقرب) همسر سابق رهبر گروه تروریستی داعش را همراه با یک کودک بازداشت کرده است.

مقام‌های لبنانی گفته‌اند که همسر سابق البغدادی، می‌خواست که با هویت جعلی وارد لبنان شود. دولت لبنان، زن بازداشت شده را مورد بازجویی قرار داده و تلاش دارد تا اطلاعات جدیدتری در مورد البغدادی به دست آورد.

شبکه‌ی تلویزیونی ای‌بی‌سی، همچنان گفته است که شنبه شب (۴ عقرب)، جت‌های جنگی امریکایی در مرز سوریه و عراق عملیاتی را برای بازداشت البغدادی راه‌اندازی کردند و در جریان آن، زن دیگری را بازداشت کرده که همسر سابق دیگر بغدادی بوده است.

بر بنیاد اطلاعات این شبکه‌ی تلویزیونی، رهبر گروه داعش، چندین زن داشته است.

به تازگی، جنرال لوید آستین فرمانده نیروهای مرکزی امریکا، گفته است که اگر البغدادی به همکاری لبنان بازداشت شود، کار داعش خاتمه یافته و جنگ‌جویان این گروه برای رسیدن به اهداف شان، شکست خواهند خورد.

دولت امریکا امیدوار است که بازداشت همسر سابق البغدادی توسط لبنان، بتواند آن‌ها را یک قدم دیگر به بازداشت رهبر گروه داعش نزدیک سازد.

آخرین‌بار، ابوبکر البغدادی در ماه جولای سال گذشته میلادی در یک نوار تصویری ظاهر شد که نشان می‌داد او در مسجدی در عراق حضور دارد. بعد از نشر این نوار تصویری، در ماه گذشته‌ی میلادی، گزارش‌هایی نشر شد که بغدادی در یک حمله هوایی کشته و یا هم زخمی شده است.