سازمان جهانی صحت، گزارش نیویارک تایمز را نادرست خواند

صبح کابل
سازمان جهانی صحت، گزارش نیویارک تایمز را نادرست خواند

سازمان جهانی صحت، گزارش نیویارک تایمز مبنی بر خودداری چین از دادن اطلاعات مهم در باره‌ی منشاء ویروس کرونا را در شهر ووهان، نادرست خوانده است.

شماری از اعضای تیم اعزامی سازمان جهانی صحت، روز یک‌شنبه (۲۶ دلو/ ۱۴ فبروی) در تویت‌های جداگانه‌ای، به گزارش روزنامه‌ی امریکایی نیویارک‌تایمز واکنش نشان داده و گفته‌اند که این روزنامه، اظهارات آن‌ها را تحریف کرده است.

پیتر داژاک، جانورشناس و سرپرست تیم اعزامی سازمان جهانی صحت، در برگه‌ی تویتر خود نوشته است: «مطالبی که نیویارک تایمز نوشته است، با چیزی که ما در چین دیده‌ایم، مطابقت ندارد. ما به جز همکاری و اعتماد از همکاران چینی خود چیزی ندیده‌ایم.»

آقای داژاک در تویت دیگری نوشته است: «بسیار مایوس‌کننده است که ساعت‌ها وقت خود را صرف توضیح در باره‌ی یافته‌های مهم تحقیقات به روزنامه‌نگاران می‌کنیم؛ اما آنان (خبرنگاران) به شکل سلیقه‌ی، اظهارات ما را نقل قول می‌کنند.»

تی کی فیشر، یکی از اعضای تیم سازمان جهانی صحت نیز نوشته است: «ما همکاری خوبی با کارشناسان چینی و بین‌المللی داشتیم. نیویارک تایمز به عمد اظهارات ما را وارونه جلوه داده تا این کار علمی را تحت الشعاع قرار دهد.»

نیویارک تایمز در گزارشی که روز جمعه (۲۴ دلو/ ۱۲ فبروی) به نشر رساند، نوشت که چین اطلاعات خام مربوط به مبتلایان ابتدایی کرونا را به تیم بازرسی سازمان جهانی صحت ارایه نکرده است.

بر اساس این گزارش، چین اطلاعات خام مربوط به ۱۷۴ نفری را که برای نخستین‌بار در شهر ووهان چین به کرونا مبتلا شدند، ارایه نکرده است. این افراد در مرکز فروش محصولات دریایی شهر ووهان چین به ویروس کرونا مبتلا شدند و به دست آوردن اطلاعات در باره‌ی آن‌ها اهمیت زیادی دارد.

سازمان جهانی صحت گفته است، خلاصه‌ای از یافته‌های تیم بازرسی، هفته‌ی آینده منتشر خواهد شد.

گفتنی است شماری از کارشناسان سازمان جهانی صحت، به تاریخ ۱۴ جنوری به خاطر دریافت اطلاعات در باره‌ی منشاء ویروس کرونا وارد چین شدند و به مدت دو هفته از شفاخانه‌ها، بازارها، مراکز کنترل و پیش‌گیری ویروس کرونا و موسسه‌ی ویروس‌شناسی ووهان دیدار کردند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x