صندوق بین‌المللی پول نرخ رشد اقتصادی جهان را در سال روان شش درصد پیش‌بینی کرد

صبح کابل
صندوق بین‌المللی پول نرخ رشد اقتصادی جهان را در سال روان شش درصد پیش‌بینی کرد

صندوق بین‌المللی پول، در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده است که نرخ رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۱ میلادی، به شش درصد خواهد رسید.

به نقل از رادیو فردا، در گزارشی که روز سه‌شنبه (۱۷ حمل/۶ اپریل)، از سوی صندوق بین‌المللی پول به نشر رسیده، آمده است که آغاز روند تطبیق واکسین کرونا و ارائه‌ی مشوق‌های بزرگ اقتصادی از سوی دولت‌های جهان، رشد اقتصادی را به گونه‌ی بی‌سابقه سرعت خواهد بخشید.

در پیش‌بینی قبلی صندوق بین‌المللی پول که در ماه جنوری امسال نشر شده بود، نرخ رشد اقتصادی امسال، ۵٫۵ درصد بود؛ اما در پیش‌بینی تازه‌ی این نهاد، نرخ رشد اقتصادی در سال روان به ۶ درصد می‌رسد که بالاترین نرخ رشد اقتصادی جهان از سال ۱۹۸۰ به این سو است.

هم‌چنان صندوق بین‌المللی پول، در گزارش ماه جنوری خود، رشد اقتصادی در سال آینده را ۴٫۴ درصد گفته بود؛ اما در گزارش تازه‌ی ۴٫۲ درصد پیش‌بینی شده است.

بر اساس پیش‌بینی این نهاد، نرخ رشد اقتصادی امریکا-بزرگ‌ترین اقتصاد جهان- در سال ۲۰۲۱ تا ۶٫۴ درصد افزایش خواهد یافت که بالاترین نرخ رشد اقتصادی این کشور پس از سال ۱۹۸۴ میلادی و در سال آینده‌ی میلادی، امریکا ۳٫۵ درصد رشد اقتصادی خواهد داشت.

مشوق‌های اقتصادی ۱٫۹ تریلیون دالری جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا و تسریع روند تولید و تطبیق واکسین کرونا، از دلایلی اند که سبب رشد اقتصادی موسسه‌های کوچک و گردش‌گری امریکا خواهد شد.

صندوق بین‌المللی پول، نرخ رشد اقتصادی چین را در سال روان میلادی ۸٫۴ درصد پیش‌بینی کرده و سال آینده را ۵٫۶ درصد تخمین زده است.

نرخ رشد اقتصادی ۱۹ کشور اروپایی در سال جاری ۴٫۴ تخمین زده شده و برای سال آینده این رقم به ۳٫۸ درصد پیش‌بینی شده است.

صندوق بین‌المللی پیش‌بینی کرده است که نرخ رشد اقتصادی جهان پس از ۲۰۲۲ به دوران پیش از شیوع ویروس کرونا؛ یعنی حدود ۳ درصد خواهد رسید.