سازمان ملل: نیمی از کودکان یمنی از سوءتغذیه رنج می‌برند

صبح کابل
سازمان ملل: نیمی از کودکان یمنی از سوءتغذیه رنج می‌برند

سازمان ملل متحد، اعلام کرده است که نیمی از کودکان زیر ۵سال یمنی در سال ۲۰۲۱، از سوءتغذیه رنج می‌برند و به دلیل نرسیدن کمک‌های بشردوستانه، با مرگ دست‌وپنچه نرم می‌کنند.

در اعلامیه‌ای که روز جمعه (۲۴ دلو/ ۱۲ فبروی)، از سوی این سازمان به نشر رسیده، آمده است که صدها هزار کودک یمنی در سال ۲۰۲۱ به‌خاطر نرسیدن کمک‌های بشردوستانه، جان خود را از دست خواهند داد.

بر اساس اعلامیه‌ی سازمان ملل، درگیری در یمن، سبب شده که این کشور در بدترین وضعیت بحران انسانی در جهان قرار بگیرد و بخش بزرگی از مردم در معرض قحطی قرار بیگیرند.

سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل، صندوق حمایت از کودکان یا یونیسف، برنامه‌ی جهانی غذا و سازمان جهانی صحت، از بحران انسانی در یمن هشدار داده و گفته‌اند که نزدیک به ۳٫۲ میلیون کودک زیر ۵ سال، در معرض سوءتغذیه قرار دارند.

این نهادهای حقوق بشری و مربوط سازمان ملل با نشر بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند که بیش از ۴۰۰ هزار کودک در وضعیت بد قرار دارند و از سوءتغذیه‌ی شدید رنج می‌برند و در صورتی که به‌زودترین فرصت درمان نشوند، جان شان را از دست خواهند داد.

بر اساس بیانیه‌ای این نهادها، در سال ۲۰۲۱، دست‌کم یک میلیون و ۲۰۰ هزار زن باردار یا شیرده نیز از سوءتغذیه‌ی شدید رنج می‌برند.

هانریتا فور، مدیر کل یونیسف، هشدار داده است که اگر اقدامی صورت نگیرد، هرروز شاهد مرگ کودکان در یمن خواهیم بود.

آمار سوءتغذیه در میان کودکان در سال ۲۰۲۱، بالاترین آمار از شروع درگیری در یمن به ثبت رسیده است.

سازمان ملل متحد و نهادهای مدافع حقوق بشر، بارها از نرسیدن درست کمک‌های بشردوستانه در یمن ابراز نگرانی کرده بود و گفته بود که یمن در وضعیت بحران انسانی قرار دارد.