حمله‌ی هراس‌افگنان طالب بر ولسوالی اندخوی ولایت فاریاب

محراب الدین ابراهیمی
حمله‌ی هراس‌افگنان طالب بر ولسوالی اندخوی ولایت فاریاب

هراس‌افگنان طالب، از یک‌شنبه شب (۹سرطان)، به این طرف، حملات سنگینی را بر ولسوالی اندخوی ولایت فاریاب راه‌اندازی کرده‌اند.

محمدنور رحمانی، رییس شورای ولایتی فاریاب، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که هراس‌افگنان طالب در حمله بر بخش‌هایی از ولسوالی اندخوی، با نیروهای امنیتی به درگیری پرداخته‌اند و چاشت روز دوشنبه (۱۰سرطان) خط دفاعی نیروهای امنیتی در منطقه‌ی نذیرآباد، به دست طالبان افتاده است.

او می‌افزاید که با توجه بر گسترده بودن حملات هراس‌افگنان طالب، در صورت نرسیدن نیروهای کمکی، این ولسوالی سقوط خواهد کرد.

در همین حال، یکی از فرماندهان نیروهای خیزش مردمی، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که نیروهای امنیتی روز دوشنبه (۱۰سرطان) از خط دفاعی نذیرآباد، دوصد متر عقب‌نشینی کرده‌اند و اکنون هراس‌افگنان طالب دراین منطقه حضور دارند.

این فرمانده‌ی نیروهای خیزش مردمی، شکننده بودن وضعیت امنیتی ولسوالی اندخوی را نگران کننده خوانده و می‌گوید که هراس‌افگنان طالب با تصرف منطقه‌‌ی نذیرآباد، تا نیم کیلومتری مرکز ولسوالی رسیده‌اند.

منابع امنیتی، از تلفات سنگین هراس‌افگنان طالب در جریان این درگیری خبر می‌دهند؛ اما می‌گویند که این گروه، در حال تجهیز قوا از ولسوالی‌های همجوار استند.

منابع می‌افزایند که هدف هراس‌افگنان طالب، تصرف ولسوالی اندخوی و دست یافتن به بندر تجارتی آقینه است.

این در حالی است که مقام‌ها از آغاز عملیات پاک‌سازی در ولسوالی بلچراغ خبر داده‌اند؛ اما رییس شورای ولایتی فاریاب، این عملیات را بی‌نتیجه خوانده و می‌گوید که این نیروها، در منطقه‌ی کته‌قلعه گیر مانده‌اند.

روز یک‌شنبه (۹سرطان)، هراس‌افگنان طالب حملات خود را بر ولسوالی قرمقول، پشتونکوت و گرزیوان ولایت فاریاب راه‌اندازی کردند و گفته می‌شود که درگیری‌های پراکنده هنوز هم در این ولسوالی‌ها جریان دارد.