سیاسیون افغانستان در مسکو: اگر خروج خارجی‌ها را می‌خواهید متحد شویم

علی شیر شهیر
سیاسیون افغانستان در مسکو: اگر خروج خارجی‌ها را می‌خواهید متحد شویم

روز نخست نشست مسکو، با محوریت صدمین سال‌گرد روابط دیپلوماتیک افغانستان و روسیه، امروز سه شنبه (۷ جوزا) با حضور مقام‌های روسیه، سیاسیون افغانستان و نمایندگان طالبان در مسکو برگزار شد.

سیاسیون افغانستان و نمایندگان طالبان در این نشست، روی خروج نیروهای خارجی از افغانستان تاکید کردند و گفتند که تنها اتحاد بین افغان‌ها راه حل آمدن صلح در افغانستان است.

این نشست با سخنرانی سرگی لاوروف، وزیر خارجه‌ی روسیه آغاز شد. او تاکید کرد که «مساله‌ی افغانستان راه حل نظامی ندارد. امیدوارم هر چه زودتر صلح به افغانستان بیاید. روسیه در مبارزه با داعش در کنار افغانستان است.»

نمایندگان طالبان و سیاسیون افغانستان، در این نشست روی آمدن صلح در افغانستان تاکید کردند و گفتند که باید موانع سر راه صلح در این کشور برداشته شود.

عطامحمد نور، رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان در این نشست گفت: «ما هم‌وطنان خود را دوست داریم. افغان‌ها را دوست داریم. ما بیشتر از همه خارجی‌ستیز بوده‌ایم. اما این بی‌اتفاقی خود ما بوده که خارجی‌ها در کشور ما حضور دارد. اگر می‌خواهید که حضور نداشته باشد، متحد شویم.»

در عین حال محمد محقق، معاون دوم ریاست اجریی حکومت افغانستان تاکید کرد: «برادران طالب و جمهوری اسلامی افغانستان کافی است که زبان دل و ایمان یک‌دیگر را بفهمند، در حالی که خواست هردو طرف یکی است.»

از سویی‌هم برخی از سیاسیون افغانستان، خواستار نقش بیشتر کشورهایی مانند روسیه، امریکا و کشورهای منطقه در روند صلح افغانستان شدند.

حامدکرزی، رییس جمهوری پیشین افغانستان در این نشست گفت: « روابط ما با روسیه از مهم‌ترین روابط ما است. به نمایندگی از مردم افغانستان، از نقش روسیه در گفت‌وگوهای صلح استقبال می‌کنیم.»

نمایندگان طالبان در این نشت اما می‌گوید که « امارت اسلامی افغانستان» خواستار صلح در افغانستان است؛ اما باید موانع صلح از راه برداشته شود.

ملا عبدالغنی برادر، معاون گروه طالبان  و رییس این گروه در قطر تاکید کرد که «برای رسیدن به صلح، باید اشغال افغانستان به پایان برسد.»

شماری از شرکت‌کنندگان دیگر این نشست تاکید می‌کنند که چالش‌های موجود روی صلح افغانستان، تنها از راه گفت‌وگوهای بین‌الافغانی حل می‌شود.

محمد حنیف اتمر، یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری گفت: «ما باور داریم که همه‌ی چالش‌های موجود میان دو طرف درگیر جنگ در افغانستان، از راه گفت‌وگو قابل حل است.»

از سویی هم کریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح افغانستان در این نشست گفت که نباید جلسه برای جلسه برگزار شود. باید این نشست به یک نتیجه‌ای برسد.

این دومین نشست رودرروی سیاسیون افغانستان و نمایندگان طالبان به میزبانی روسیه است. در نشست امروز از دولت افغانستان، لطیف بهاند، سفیر افغانستان در مسکو، در این نشست حضور داشت.

قرار است این نشست، تا ساعات دیگر میان سیاسیون افغانستان و نمایندگان طالبان در مسکو ادامه پیدا کند. روسیه پیش از این نیز میزبان نشست‌های بین‌الافغانی میان گروه طالبان و سیاسیون افغانستان بوده است.