سیاف: جنگ حنفی در مقابل حنفی جواز شرعی ندارد

صبح کابل
سیاف: جنگ حنفی در مقابل حنفی جواز شرعی ندارد

عبدالرب‌رسول سیاف، یکی از چهره‌های جهادی، می‌گوید که جنگ پیروان مذهب حنفی در مقابل همدیگر، جواز شرعی ندارد و باید هر چه زودتر خاتمه پیدا یابد.
آقای سیاف که امروز پنج‌شنبه (۳۰جوزا)، در دومین روز سمپوزیم بین‌المللی امام ابوحنیفه، در کابل سخنرانی می‌کرد، گفت: «متاسفانه، در افغانستان، حنفی در برابر حنفی می‌جنگد، در عراق اهل سنت تمامش حنفی است، در سوریه هم اهل سنت تمامش حنفی است، در این کشورها ببینی که به نام داعش و دیگر گروه‌ها با همدیگر می‌جنگند، حنفی در برابر حنفی می‌جنگد، مجوز برای دوام جنگ چیست؟.»
او تاکید کرد: «باید بشینیم و مسایل خود را از طریق تفاهم حل کنیم، نیازی به جنگ نیست، باید روی جنگ نقطه‌ی پایان بگذاریم و به جنگ نه بگوییم».
آقای سیاف خطاب به طالبان گفت: «بیایید صلح را در روشنایی کتاب الله و در چوکات مذهب امام اعظم حل کنیم، نیازی به جنگ نیست، کسی که از نرمش محروم شد، مثل این است که از تمام خیر محروم شده باشد».
سمپوزیم بین‌المللی امام ابوحنیفه، روز گذشته با حضور حدود سه هزار عالم افغان دست‌کم ۵۰ عالم خارجی، در خیمه‌ی لویه‌جرگه برگزار شد.
سرور دانش، روز چهارشنبه (۲۹جوزا)، در نخستین روز سمپوزیم بین‌المللی امام ابوحنیفه، گفته بود که اجماع ملی و بین‌المللی برای پایان جنگ در افغانستان شکل گرفته؛ اما طالبان حاضر به گفت‌وگوی مستقیم با حکومت نشده‌اند و نهادهای امنیتی ناگزیر استند تا از جان شهروندان و نوامیس ملی حفاظت کنند.
آقای دانش، در بخش دیگر سخنان خود گفته بود: «اگر طالبان خود را پیرو مکتب فقهی امام ابوحنیفه می‌دانند، پس باید پاسخ بدهند که درکجای مکتب فقهی امام اعظم، کشتن مسلمانان و تخریب اموال و نهادهای عامه جایز دانسته شده است. گروه‌های افراط‌گرا مثل داعش، بر خلاف روش زندگی امام، دست به خشونت می‌زنند و دامن اسلام و دیانت را لکه‌دار می‌کنند.»
او از پیروان مذهب حنفی و سایر مذاهب اسلامی، خواست که در برابر موج افراط‌گرایی ایستاد شوند و با گروه‌های افراط‌گرا مبارزه کنند.