عطامحمد نور به طالبان: با کشتن مردم، صلح تامین نمی‌شود

صبح کابل
عطامحمد نور به طالبان: با کشتن مردم، صلح تامین نمی‌شود

عطامحمد نور، رییس‌ اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان، می‌گوید که طالبان باید به خواست مردم این کشور احترام بگذارند تا صلح واقعی در کشور تامین شود.

آقای نور که روز جمعه (۱۶ عقرب)، در مراسم گرامی‌داشت از سیزدهمین سال‌یاد کشته‌شدن سیدمصطفا کاظمی، عضو پیشین مجلس نمایندگان در کابل صحبت می‌کرد، گفت که طالبان با اعتماد‌به‌نفس کاذب فکر می‌کنند که همه را شکست داده و فاتحانه وارد افغانستان می‌شوند. او از دولت خواست که در این شرایط حساس، باید همه‌ی بزرگان کشور یک‌جا شده و به پیش بروند.

عطامحمد نور گفت: «ما واقعا صلح می‌خواهیم و حضور تان را نیز ما قبول داریم، هستین؛ ولی نمیشه که شما کشته برین و ما بگویم که صلح خدشه‌دار نشود و برای شما توفیق بخواهیم. صلح به عذر نمی‌شود.»

او به طالبان هشدار داد، در صورتی که هم‌چنان به جنگ و کشتار در افغانستان ادامه بدهند، همانند گذشته با امکانات ناچیز در مقابل شان خواهد ایستاد.

آقای نور با اشاره به روند کنونی گفت‌وگوهای صلح در قطر، گفت که این روند تا اکنون نتیجه‌ی خوبی به هم‌راه نداشته است. به گفته‌ی او، تا زمانی که بزرگان و رهبران سیاسی در افغانستان زیر چتر واحد قرار نگیرند و هم‌چنان میان دولت و مردم و دولت و بزرگان سیاسی فاصله باشد، صلح به نتیجه نمی‌رسد.

رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی تاکید کرد که دولت در حال حاضر کتله‌های بزرگ مردمی را با خود ندارد؛ زیرا رهبری دولت در دست یک حلقه‌ی کوچک و ناتوان است که هر روز سبب فاصله میان دولت و مردم می‌شود.