ریاست تحقیق، تالیف و ترجمه ایجاد شد

محمد گوهری
ریاست تحقیق، تالیف و ترجمه ایجاد شد

وزیر تحصیلات عالی، تاکید می‌کند که باید فرهنگ تحقیقات علمی معیاری، میان استادان و دانشجویان در افغانستان نهادینه شود.

نجیب‌الله خواجه عمری، وزیر تحصیلات عالی، امروز شنبه(۲۸ ثور) در مراسم افتتاحیه‌ی ریاست تحقیق، تالیف و ترجمه، گفت که تحقیقات علمی، تالیف و ترجمه، از فعالیت‌های اساسی نهاد‌های تحصیلی افغانستان است.

او تاکید کرد که دانشگاه‌های افغانستان، باید به سوی کارهای تحقیقی گام بردارند تا برای مشکلات جامعه، راه حل‌های مناسب جست‌وجو شود.

آقای خواجه عمری، از مسؤول ریاست تحقیق، تالیف و ترجمه خواست تا با ایجاد مراکز تحقیقات علمی در نهاد های تحصیلی افغانستان، فرهنگ تحقیقات علمی معیاری را میان استادان و دانشجویان نهادینه سازد.

عبدالتواب بالاکرزی، معین علمی وزارت تحصیلات عالی نیز بر ضرورت پژوهش، تالیف و ترجمه در نظام تحصیلات عالی افغانستان تاکید کرد. او گفت: «ریاست تحقیق، تالیف و ترجمه در کشور باید ۴۰ سال قبل ایجاد می‌شد».

آقای بالاکرزی، گفت که با فعالیت‌های این ریاست، فرهنگ پژوهش، تالیف و ترجمه در نهادهای تحصیلات عالی تقویت و قوانین و لوایح قبول شده به میان خواهد آمد.

از سویی هم، مرضیه وفایی، رییس ریاست تحقیق، تالیف و ترجمه، تحقیقات علمی را مسؤولیت نسل دوم دانشگاه‌ها خواند و گفت که برای نهادینه ساختن این فرهنگ، روی راهکارها و روش‌های ویژه‌ای کار خواهد کرد.

مرضیه وفایی، در رشته‌ی کیمیای غیر عضوی، سند دکتورا دارد و از چهار سال به این طرف، در دانشگاه کابل تدریس می‌کند. او عضویت کمیسیون نصاب و تحقیق را نیز دارد. ریاست تحقیق، تالیف و ترجمه، در چوکات وزارت تحصیلات عالی ایجاد شده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x