قاتل اسامه بن لادن: جنگ افغانستان با گلوله و بمب حل نمی‌شود

عبدالرازق اختیاربیگ
قاتل اسامه بن لادن: جنگ افغانستان با گلوله و بمب حل نمی‌شود

راب اونیل، عضو پیشین نیروهای ویژه‌ی امریکا، فردی که خودش را قاتل اسامه بن لادن رهبر گروه تروریستی القاعده می‌گوید، گفته است که جنگ افغانستان با گلوله و بمب حل نمی‌شود.

این عضو پیشین نیروهای ویژه‌ی امریکا تاکید کرده است که ارتش کشورش به یک راهبرد جدید نیاز دارد تا جنگ در افغانستان را پایان دهد.

به گفته‌‌ی این نظامی، با وجود حضور هزاران نیروی امریکایی در این کشور؛ اما هرگز جنگ افغانستان با گلوله و بمب خاتمه پیدا نمی‌کند. او ابراز امیدواری کرده است که راه بهتری برای پایان جنگ در این کشور پیدا شود.

این درحالی است که حدود هشت ماه قبل دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا زلمی خلیل‌زاد را به عنوان نماینده‌ی ویژه‌ی این کشور برای صلح افغانستان تعیین کرد.

آقای خلیل‌زاد پس از تعیین شدنش به این سمت تا کنون شش بار با طالبان دیدار و گفت‌وگو کرده است. دور ششم مذاکرات دو طرف نیز حدود دو هفته قبل پایان یافت. دو طرف این دور مذاکرات را مثبت ارزیابی کردند.

با اینکه طالبان حاضر شده‌اند شش بار با نمایندگان امریکایی دیدار کنند؛ اما این گروه تا کنون نپذیرفته‌اند به گونه‌ی مستقیم با حکومت افغانستان که طرف اصلی جنگ است وارد مذاکره شوند.

هیات طالبان در چندین دور مذاکرات با زلمی‌ خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، خواستار خروج کامل نیروهای خارجی از این کشور شده و هشدار داده‌اند در صورتی که این خواست آنان برآورده نشود، هم‌چنان به جنگ ادامه می‌دهند.

اما حکومت افغانستان می‌گوید که مذاکرات امریکا با طالبان نهایی نیست و سرانجام طالبان باید با حکومت این کشور وارد مذاکره شوند.

چند ماه قبل رییس جمهور غنی در یک نشست خبری گفته بود درصورتی که طالبان حاضر به مذاکره مستقیم شوند، نه تنها که برای شان در کابل دفتر می‌دهد که امنیت شان را نیز تامین خواهد کرد.