تجاوز گروهی بر یک قابله در ولایت سمنگان

محراب الدین ابراهیمی
تجاوز گروهی بر یک قابله در ولایت سمنگان

شماری از افراد مسلح، بر یک قابله در ولسوالی روی دوآب ولایت سمنگان تجاوز گروهی کرده‌ و یک قابله‌ی دیگر را نیز مورد لت‌وکوب قرار داده‌اند.

مسؤولان ریاست صحت عامه‌ی ولایت سمنگان، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گویند که این رویداد، پنج‌شنبه شب (۲۶ ثور) رخ داده است. به گفته‌ی این مسؤولان، افراد مسلح، در مقابل چشمان پدر این قابله بر او تجاوز گروهی کرده‌اند و قابله‌ی دیگر نیز پریود بوده و به همین دلیل، از تجاوز جنسی نجات یافته است.

گلالی نور صافی، رییس امور زنان ولایت سمنگان، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید: «حوالی ساعت ۱۲ شب، ۸ مرد مسلح به بهانه‌ی داشتن بیمار، وارد کلینیک روستای آب‌خورک شده و با حضور داشت پدر و خانم برادر این قابله، بر او تجاوز جنسی گروهی کرده‌اند».

در همین حال، عبدالله گارد، فرمانده‌ی پولیس ولایت سمنگان، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که ۹ تن از باشندگان ولسوالی روی دوآب، به اتهام تجاوز جنسی، لت‌وکوب و سرقت زیورات این قابله‌ها شناسایی و بازداشت شده‌اند. او می‌افزاید که پرونده‌ی این افراد، به نهادهای عدلی و قضایی سپرده شده است.

از سویی هم، نیاز محمد راسخ، رییس دادستانی ولایت سمنگان می‌گوید که پرونده‌ی ۹ نفر به اتهام تجاوز جنسی بر یک قابله، بررسی می‌شود. او افزود که چهار نفر از افراد بازداشت شده، زیر سن قانونی استند.

ولایت سمنگان در شمال افغانستان، از جمله‌ی ولایت‌هایی است که پیش از این نیز خشونت‌هایی از قبیل قتل، اختطاف و ازدواج‌های اجباری زنان، در آن به ثبت رسیده است. در جریان سال گذشته نیز چندین مورد تجاوز جنسی بر زنان و دختران، در این ولایت رخ داده که تاکنون، شماری از عاملان آن بازداشت نشده‌اند.