سازمان ملل: با روی کار آمدن طالبان، خشونت‌ها علیه زنان و دختران افزایش یافته است

صبح کابل
سازمان ملل: با روی کار آمدن طالبان، خشونت‌ها علیه زنان و دختران افزایش یافته است

هم‌زمان با ۲۵ نوامبر یا روز جهانی محو خشونت علیه زنان، سازمان ملل متحد گفته است که با روی کار آمدن حکومت طالبان، خشونت‌ها علیه زنان و دختران افغانستان افزایش یافته است.

در خبرنامه‌ای که روز پنج‌شنبه -۴ قوس-، از سوی دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، به نشر رسیده، آمده است که خشونت علیه زنان و دختران پس از آن افزایش یافته است که زنان و دختران افغان با روی کار آمدن طالبان از داشتن حق کار و حق تحصیل شان محروم شده اند.

در خبرنامه آمده است: «خشونت علیه زنان و دختران در افغانستان به دلیل محدودیت در برخورداری زنان و دختران از حقوق و آزادی‌های شان، به ویژه حق زنان برای کار و آزادی گشت‌وگذار، بیش‌تر شده است. در حالی که نیاز به خدمات افزایش یافته است، دست‌رسی به خدمات ضروری برای بازماندگان خشونت به شدت تحت تأثیر قرار گرفته است.»

سازمان ملل هم‌چنان خواستار همبستگی و تعهد برای پایان‌دادن به خشونت‌ها علیه زنان و دختران در میان بحران‌های بشری شده و از جامعه‌ی خواسته است که برای پایان دادن خشونت‌ها علیه زنان افغان به گونه‌ی فوری اقدام کند.

بر بنیاد این خبرنامه، افغانستان جز کشورهایی است که بالاترین میزان خشونت علیه زنان را دارد که در آن، از هر ده زن، ۹ زن حداقل یک بار در زندگی خود خشونت را تجربه کرده است.

در همین حال، آلیسون دیویدیان، نماینده‌ی دفتر زنان سازمان ملل متحد در افغانستان می‌گوید، در صورتی که زنان و دختران افغانستان هم‌چنان در ترس و خشونت زندگی کنند، همه‌ی تلاش‌ها برای صلح و توسعه‌ی پایدار نابود می‌شود.

با این حال، سازمان ملل متحد امسال نیز کمپاین ۱۶ روزه‌ی فعالیت علیه خشونت مبتنی بر جنسیت را برگزار کرده است. این کمپاین امروز –پنج‌شنبه، ۲۵ نوامبر-، آغاز و در ۱۰ دسامبر ختم می‌شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x