یوناما: هدف قرار دادن غیرنظامیان هیچ توجیهی ندارد

محمد گوهری
یوناما: هدف قرار دادن غیرنظامیان هیچ توجیهی ندارد

نماینده‌ی ویژه‌ی سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان، گفته است که هیچ توجیهی برای راه‌اندازی حملات عمدی و بدون تفکیک در برابر غیرنظامیان وجود ندارد.

دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، با نشر اعلامیه‌ای، گفته است که پیامدهای ناشی از خشونت‌های روز افزون بر غیرنظامیان افغان نگران کننده است.

یوناما از طرف‌های درگیر در افغانستان خواسته است تا در جریان ماه رمضان، جنگ را متوقف و مسؤولیت ‌شان در راستای حفاظت از غیرنظامیان را ادا کنند.

در اعلامیه‌ی یوناما که امروز دوشنبه (۲۳ ثور) منتشر شده، به حمله‌ی هراس‌افگنان طالب بر دفتر موسسه‌ی کاونترپارت در کابل اشاره شده و گفته شده است که در این حمله شش غیرنظامی کشته و ۲۸ نفر دیگر زخمی شدند.

در این اعلامیه، به نقل از تدامیچی یاماموتو، نماینده‌ی ویژه‌ی سرمنشی ملل متحد برای افغانستان، گفته شده است: «قطعاً، هیچ توجیهی برای راه‌اندازی حملات عمدی و بدون تفکیک در برابر غیرنظامیان وجود ندارد.»

یاماموتو افزوده است: «قربانیان اصلی این حمله، افغان‌ها بودند. کاملاً نمایان است که یک عمل پیشبینی‌شده و شدیداً خشونت‌بار در برابر یک موسسه‌ی انکشافی که در آن غیرنظامیان برای بهبود زندگی افغان‌ها تلاش می‌کردند، صورت گرفت.»

یوناما هم‌چنان تاکید کرده است که ادعای تلفات غیرنظامیان ناشی از حملات هوایی از سوی نیروهای خارجی در ولایت‌های فراه و نیمروز بررسی خواهد شد.