کشته و زخمی شدن ۷۰ هراس‌افگن طالب در ولایت تخار

صبح کابل
کشته و زخمی شدن ۷۰ هراس‌افگن طالب در ولایت تخار

مسؤولان محلی در ولایت تخار می‌گویند که در نتیجه‌ی عملیات نیروهای ارتش در ولسوالی‌های درقد و خواجه بهاؤالدین ولایت تخار، تلفات سنگینی به هراس‌افگنان طالب وارد شده است.

جواد هجری، سخنگوی والی تخار، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که در نتیجه‌ی حمله‌ی هوایی نیروهای ارتش در ولسوالی‌های خواجه بهاؤالدین و درقد، دست کم ۷۰ هراس‌افگن طالب کشته و زخمی شده‌اند که در میان آن‌ها، ۵ تن از فرماندهان کلیدی این گروه نیز شامل استند.

او می‌افزاید که عملیات باز پس‌گیری ولسوالی‌های درقد و ینگی‌قلعه از نزد هراس‌افگنان طالب به‌زودی آغاز خواهد شد.

اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان این ادعای مسؤولان محلی ولایت تخار را در پیوند به تلفات وارد شده بر افراد این گروه، رد کرده است.

این در حالی است که در کم‌تر از یک شبانه روز گذشته، ولسوالی ینگی‌ قلعه و درقد ولایت تخار به دست طالبان سقوط کرده و نیروهای امنیتی به اطراف این ولسوالی‌ها عقب نشینی کرده‌اند.

اعضای شورای ولایتی تخار نیز از وضعیت شکننده‌ی شماری از ولسوالی‌های دیگر این ولایت نگرانی می‌کنند و خواهان اعزام نیروهای کمکی به هدف جلوگیری از پیش‌روی طالبان استند.

ولایت تخار در شمال افغانستان، از ولایت‌های نسبتا ناامن است. در این ولایت هم گروه طالبان و هم افراد مسلح غیر مسئول که بیشتر شان وابسته به حزب اسلامی گلبدین حکمتیار اند، سرگرم ترور و ناامن ساختن مناطقی از این ولایت استند.