وزیر صحت: سالانه حدود ۳۰ هزار نفر در افغانستان دچار سوختگی می‌شوند

محمد گوهری
وزیر صحت: سالانه حدود ۳۰ هزار نفر در افغانستان دچار سوختگی می‌شوند

وزیر صحت می‌گوید که سالانه حدود ۳۰ هزار نفر در افغانستان دچار سوختگی می‌شوند و ۱۵ درصد آن‌ها، به دلیل سوختگی بیش از حد، جان‌های خود را از دست می‌دهند.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت، امروز سه‌شنبه (۲۴ ثور) در مراسم افتتاح نخستین مرکز اختصاصی تداوی واقعات سوختگی، در کابل، گفت که سالانه دست‌کم ۴۵۰۰ نفر در افغانستان، به دلیل سوختگی بیش از حد، جان های خود را از دست می‌دهند.

او افزود: «مرگ و میر ناشی از واقعات سوختگی در کشور کاهش یافته، طوریکه در یک سال گذشته نزدیک به ۳۰ هزار واقعه‌ی سوختگی در مراکز صحی به ثبت رسیده و مرگ‌ومیر ناشی از سوختگی نسبت به سال‌های گذشته، از ۳۰ درصد به ۱۵درصد کاهش یافته است.»

آقای فیروز، همچنان گفت که در این اواخر، واقعات خودسوزی در افغانستان افزایش یافته و این موضوع، خود یک چالش بزرگ برای سکتور صحت است.

او همچنان، ایجاد این مرکز را یک گام مهم در راستای تداوی واقعات سوختگی به گونه‌ی تخصصی در افغانستان عنوان کرد. وزیر صحت گفت: «در گذشته بیماران واقعات سوختگی به دلیل عدم جای مناسب با دیگر مریضان یک جا تحت تداوی قرار می‌گرفتند؛ اما برای رفع این چالش‌ها و ازدیاد واقعات سوختگی این مرکز را با امکانات محدود مالی که وزارت صحت در اختیار دارد، ایجاد کردیم تا واقعات سوختگی به گونه‌ی بهتر و تخصصی تحت تداوی قرار گیرند.»

گفتنی است که این مرکز، با ظرفیت ۵۰ بستر به گونه‌ی اساسی و معیاری، مجهز با تمام امکانات طبی پیشرفته در ناحیه‌ی هفتم شهر کابل ایجاد شده است. به گفته‌ی آقای فیروز، هزینه‌ی مجموعی ساخت این مرکز، بالغ بر ۶۳ میلیون افغانی می‌شود.