هیأت مذاکره‌کننده‌ی صلح تشکیل شد

عبدالرازق اختیاربیگ
هیأت مذاکره‌کننده‌ی صلح تشکیل شد

وزارت دولت در امور صلح، اعلام کرده است که یک هیات ۱۵ نفری مذاکره‌ کننده‌ی صلح تشکیل شده است.

در خبرنامه‌ای که پس از چاشت امروز چهارشنبه(۹اسد) از سوی این وزارت به نشر رسیده، آمده است که یک هیات ۱۵ نفری پس از رایزنی‌های مستمر و همه‌جانبه با طرف‌های ذی‌دخل داخلی و تلاش‌های جدی حکومت، تشکیل شده است.

در خبرنامه آمده است که این هیأت ۱۵ نفری با در نظر گرفتن تنوع سیاسی، اجتماعی و قومی تشکیل شده است تا در گفت‌وگوهای صلح از ارزش‌ها و دستاوردهای مردم افغانستان دفاع کنند.
هم‌چنان در این خبرنامه گفته شده است:«وزارت دولت در امور صلح، روابط استراتیژیک دولت با دولت در سطح منطقه و فرامنطقه را یک اصل اساسی در امر ثبات کشور می‌داند که در این بین روابط استراتیژیک افغانستان و ایالات متحده امریکا از اهمیت بالا برخوردار است. دولت افغانستان با ایالات متحده در مورد قدمه‌های بعدی پروسه در توافق قرار دارند.»

در همین حال، زلمی خلیلزاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان در برگه‌ی تویتر خود نگاشته است که  افغانستان و امریکا روی مراحل بعدی صلح توافق کردند و تیم مذاکره کننده صلح در حال نهایی شدن است.

این درحالی است که سال قبل نیز حکومت افغانستان یک هیات ۱۲ نفر برای مذاکره با طالبان تعیین کرده بود که در راس آن سلام رحیمی، رییس دفتر ریاست جمهوری بود.