عباس استانکزی: فرانسه و استرالیا در امور داخلی افغانستان مداخله نکنند

صبح کابل
عباس استانکزی: فرانسه و استرالیا در امور داخلی افغانستان مداخله نکنند

شیرمحمد عباس استانکزی، عضو هیأت مذاکره‌کننده‌ی گروه طالبان، در واکنش به مخالفت دولت‌های فرانسه و استرالیا با آزادی زندانیان خطرناک طالب، گفته است که این دو کشور، نباید در امور داخلی افغانستان مداخله کنند.

آقای استانکزی، به روزنامه‌ی «دی تیلگراف» بریتانیا، گفته است که گروه طالبان، در مورد آزادی زندانیان باقی‌مانده، جدی بوده و حتا از ایالات متحده‌ی امریکا، خواسته تا این افراد را هرچه زودتر آزاد کند.

او افزوده است: «فرانسه و استرالیا نباید در امور داخلی افغانستان مداخله کنند. زندانیان طالب شاید چند نظامی را کشته باشند، اما سربازان فرانسوی و استرالیایی صدها افغان را کشته اند.»

این در حالی است که چندی پیش، دولت‌های فرانسه و استرالیا، به گونه‌ی رسمی از دولت افغانستان خواستند تا افرادی که در قتل شهروندان شان دست داشتند را آزاد نکند.

صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری، در آن زمان گفته بود که دولت افغانستان، نگرانی دولت‌های فرانسه و استرالیا را درک می‌کند و تلاش دارد تا این موضوع را حل کند.

با این حال، تا کنون از میان ۴۰۰ زندانی خطرناک طالب، تنها ۸۰ نفر آن‌ها آزاد شده اند. دولت افغانستان، تأکید کرده است، تا زمانی که گروه طالبان نیروهای کوماندو را آزاد نکند، این زندانیان خطرناک نیز آزاد نخواهند شد.