عباس بصیر: در دوره‌ی تعطیلات درس‌های آنلاین ادامه خواهد یافت

صبح کابل
عباس بصیر: در دوره‌ی تعطیلات درس‌های آنلاین ادامه خواهد یافت

عباس بصیر، وزیر تحصیلات عالی، می‌گوید که سر از هشتم قوس، درس‌های حضوری دانشگاه‌ها تعطیل می‌شود؛ اما درس‌های آنلاین ادامه خواهد یافت.

آقای بصیر که روز یک‌شنبه (۲ قوس)، در یک نشست خبری سخن می‌زد، گفت که وزارت تحصیلات عالی در زمینه‌ی برنامه‌های درسی، فیصله‌هایی کرده که نهادهای تحصیلی دولتی و خصوصی مکلف به تطبیق آن است.

به گفتهی او، هنگام تعطیلات، نظام تحصیلات عالی به طور کلی تعطیل نمی‌شود و ارتباط با دانش‌جویان ادامه دارد و دانشگاه‌ها و موسسات تحصیلات عالی، درس‌های غیرحضوری خود را به گونه‌ی آنلاین ادامه می‌دهد.

آقای بصیر افزود: «ادامه‌ی درس‌های حضوری تشدیدی سمستر جاری، از ۱۵ حوت ۱۳۹۹ تا ۱۴ حمل ۱۴۰۰ آغاز می‌شود. امتحان نهایی سمستر جاری، از ۱۵ حمل ۱۴۰۰ تا ۷ ثور گرفته خواهد شد. امتحان چانس سمستر جاری از ۱۰ ثور ۱۴۰۰ تا ۱۹ ثور گرفته خواهد شد. سمستر بهاری نیز از ۲۰ ثور ۱۴۰۰ آغاز خواهد شد

وزیر تحصیلات عالی، تاکید کرد که تمام دانشگاه‌های دولتی و خصوصی، مکلف اند تا بر اساس این تقویم، برنامه‌های خود را تنظیم کنند.

از سویی هم، رنگینه حمیدی، سرپرست وزارت معارف، در این نشست گفت که مکتب‌های افغانستان از پانزدهم قوس تعطیل و امتحان نهایی از دانش‌آموزان، در آغاز سال ۱۴۰۰ خورشیدی گرفته خواهد شد.

او افزود: «هیچ مکتب خصوصی‌ای حق گرفتن امتحان را ندارد؛ در غیر آن، با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد

وزارت صحت، هفته‌ی گذشته از آغاز موج دوم ویروس کرونا در افغانستان خبر داده بود.

بر اساس فیصله‌ی کابینه، به منظور جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، تمام دانشگاه‌های افغانستان از هشتم قوس تا پانزدهم ماه حوت سال جاری و تمام مکاتب از پانزدهم قوس تا سال ۱۴۰۰ تعطیل می‌شود.

گفتنی است که به دلیل بحران ناشی از ویروس کرونا و وضع قرنتین در افغانستان، درس‌های حضوری مکتب‌ها و دانشگاه‌ها در ماه سنبله‌ی سال جاری آغاز شده بود.