کریم خرم: اشرف غنی عامل اصلی سقوط نظام است

صبح کابل
کریم خرم: اشرف غنی عامل اصلی سقوط نظام است

عبدالکریم خرم، رییس‌ دفتر حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان به حرف‌های محمداشرف غنی با رادیو۴ بی‌بی‌سی واکنش نشان داده است.

آقای خرم روز پنج‌شنبه -۹ جدی-، در برگه‌ی تویترش نوشته است که مصاحبه‌ی اشرف غنی مملو از تناقض و دروغ است.

او افزوده است: «مثلا در مورد فرارش جایی می‌گوید، برای جلوگیری از خون‌ریزی و مشروعیت‌نبخشیدن به کودتا، رفتم. گویی همه را سنجیده بعد تصمیم به فرار گرفته؛ اما در جای دیگری، می‌گوید که محب مرا مجبور ساخت، حتا به من دو دقیقه وقت نداد…‍!»

به گفته‌ی کریم خرم، اشرف غنی عامل اصلی سقوط نظام در افغانستان بوده است.

این در حالی است که محمداشرف غنی در نخستین مصاحبه‌ی خود پس از سقوط افغانستان به دست طالبان، گفته است که او خود را قربانی کرده است تا کابل را از نابودی نجات دهد.

او در این مصاحبه، گفت: «کارنامه‌ی زندگی من ‌نابود شد، ارزش‌هایم لگدمال شد و مرا قربانی کردند. امریکا و دیگر هم‌کاران غربی ما این انتخاب را داشتند که یا شیوه جنگیدن‌‌شان با ترور را تغییر دهند یا کلا کنارش بگذارند و خارج شوند.اما برای ما خودمختاری ملی تا زمانی که جنگ به این شکل با تروریسم باشد، امکان‌پذیر نیست.»

پیش‌تر امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری پیشین افغانستان در واکنش‌ به مصاحبه‌ی اشرف غنی، گفت که بزرگ‌نمایی دشمن و مصاحبه‌های نوستالژیک راه حل نیست.

آقای صالح در برگه‌ی فیسبوکش نوشته است که اگر روزی قرار شد که به مردم خود حساب پس بدهد، حاضر به پاسخ‌دهی به مردم است؛ اما به لندن و اشنگتن پاسخ نمی‌دهد.